Český kabinet vznikal zdĺhavo v rokovaniach plných ústupkov
Sobotka sa drží pravidiel, Babiš verí iba svojim
Peter JÁNOŠÍK – Karikatúra: Ľubomír KOTRHA
Po nezvyčajne dlhých osemdesiatich troch dňoch od predčasných parlamentných volieb u našich západných susedov vymenoval prezident Miloš Zeman nový vládny kabinet. Premiérom je predseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Aj keď jeho strana vo voľbách zvíťazila, bolo to víťazstvo, o ktorom sa vraví ako o utrpenom, nie vytúženom, a už vôbec nie suverénnom, a tak nasledovali zdĺhavé rozhovory o podobe novej vlády, v ktorej by ČSSD mala mať hlavné slovo. Mala...
Jedinou možnosťou ako zostaviť vládny kabinet bola trojkoalícia ČSSD s hnutím ANO politického nováčika Andreja Babiša – miliardára a pôvodom Slováka – a ľudovcov z KDÚ-ČSL, ktorí počtom získaných hlasov nepresvedčili, ale kvórum potrebné na vstup do parlamentu dosiahli.
■ ZABUDNUTÁ MINULOSŤ
Práve pre minulosť Andreja Babiša, ktorý podľa Ústavu pamäti národa bol agentom československej ŠtB, musela dolná komora českého parlamentu zmeniť zákon o štátnej službe, aby sa mohol stať ministrom. Zo svojej minulosti si Babiš nič nerobí a aj keď je v politike nováčik, sebavedomie mu nechýba. Napriek gentlemanskej dohode, že štátny tajomník každého rezortu musí byť z inej strany, než je minister, trvá na tom, aby námestník pre dane ministerstva financií bol tiež členom hnutia ANO. To bolo príčinou sporu s designovaným premiérom Sobotkom, ktorý tento post chce pre svoju stranu, zatiaľ čo Babiš si už do funkcie vybral vlastnú kandidátku Simonu Hornochovú. Ukazuje sa, že vzťahy medzi ČSSD a ANO nie sú práve ideálne. Medzi koaličnými lídrami je poriadne dusno. Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka obmedzili komunikáciu na dohady o tom, ako to bude s námestníkmi pre nových ministrov, ktorých je sedemnásť. ANO nechce vo svojich rezortoch námestníkov z ČSSD a ani od ľudovcov. A hneď je oheň na streche! Tento nečakaný problém sa ukazuje pre stabilitu novej vlády ako značne závažný.
■ TRVÁ NA SVOJICH
Babiš sa pustil aj do samotného Sobotku. ČSSD údajne za námestníkov navrhuje ľudí od „kmotrov“. Karty sú rozdané jasne. ANO chce pre svojich ministrov ako námestníkov ľudí, ktorých si samé vyberie. Dvojica hráčov na strane druhej – ČSSD a KDU-ČS – zastáva iný názor: ministri môžu mať námestníkov z radov koaličných partnerov. Vládna koalícia tak dokazuje, že dohovor v nej nebude vôbec ľahký. Premiér a predseda ČSSD Bohuslav Sobotka s Babišom o námestníkoch na ministerstvách rokujú a koaličný spor sa usilujú riešiť. Premiér trvá na zástupcoch sociálnej demokracie v rezortoch, ktoré budú viesť ministri ANO. Babiš, ktorý je aj vicepremiérom, sa jasne vyjadril, že chce do ministerstva priviesť svoj kompletný tím. Za námestníkov chce odborníkov, nie politikov. Ani to však nie je ľahké...
„Rokujem s ľuďmi zo súkromnej sféry, ktorí berú tristo- až päťstotisíc mesačne, a usilujem sa ich ukecať, aby mi prišli pomôcť za plat námestníka, čo je deväťdesiattisíc.“ Babiš sa usilovne bráni, aby mal na ministerstve financií námestníka pre oblasť daní Jiřího Peřinu z ČSSD. Peřina je bývalým šéfom finančného odboru Stredočeského kraja z éry hajtmana Ratha.
„Teraz mi ľudia píšu o pánovi Peřinovi, ako hospodáril v Hořoviciach, ako na kraji a ako fungovala trojica Rath, Dolejš, Peřina. Tak, sakra, to má byť u mňa námestník pre dane?! To sa zbláznili?!“ rozčuľuje sa Babiš. A Sobotkovi odkazuje, že ak chce mať prehľad o dianí na ministerstve financií, nepotrebuje svojho námestníka, ale má posielať svojich ľudí na porady vedenia.
■ PREZIDENTOVE VÝHRADY
Prezident Zeman mal na personálne obsadenie vlády podstatnejšie výhrady. Konkrétne voči bývalému hercovi a diplomatovi Martinovi Stropnickému ako ministrovi obrany, nepozdával sa mu Jiří Dienstbier ml. ako minister pre legislatívu a tiež Lubomír Zaorálek v úlohe ministra zahraničných vecí. Napokon sa dal presvedčiť, že na zostavenie vlády dali parlamentným stranám mandát voliči, a tak do zoznamu nových ministrov nezasiahol. Mal by to byť prísľub budúcej dobrej a vecnej komunikácie medzi vládou a prezidentom republiky. Podľa B. Sobotku by sa vláda aj naďalej mala odvodzovať od parlamentnej väčšiny, a nie od názorov prezidenta, aj keď bol zvolený v priamej voľbe. O zahraničnej politike Bohuslav Sobotka prezidentovi povedal: „Myslím si, že aj keď nebudeme hovoriť jedným hlasom, tak máme byť zrozumiteľní aspoň pre našich partnerov.“ Podľa Sobotku priamo zvolení prezidenti v okolitých štátoch, napríklad na Slovensku a v Rakúsku, politickým stranám do zostavovania kabinetu nezasahujú. Prezidentove výhrady k daktorým kandidátom na ministrov nepovažuje za také závažné, aby pre ne uvažoval o iných kandidátoch.
Nová vláda chce Českú republiku orientovať viac na Európsku úniu, zintenzívniť boj proti korupcii a zvýšiť zamestnanosť. Ako sa vyvinú vzťahy vnútri trojkoalície, to ukáže práca kabinetu počas prvých sto dní. Teraz ju čaká programové vyhlásenie a hlasovanie parlamentu o dôvere. Po obligátnych sto dňoch ju bude možné zhodnotiť, ako plní predvolebné sľuby. Najdôležitejším predpokladom jej funkčnosti je, aby si uchovala stabilitu.