Jabĺčkami dláždia cestu k detskému srdcu


ilustrácia pre deti - štvorecBienále ilustrácií Bratislava už polstoročie potvrdzuje svoju jedinečnosť

Jabĺčkami dláždia cestu k detskému srdcu

Maroš M. BANČEJ – Foto: archív BIB

Bratislavské bienále ilustrácii, ktoré 6. septembra otvorilo svoje brány v Dome umenia Národného osvetového centra na bratislavskom námestí SNP, sa blíži ku svojej polstoročnici. Za tento čas sa z BIB stala nielen prestížna medzinárodná súťaž originálov ilustrácií kníh pre deti a mládež, ale BIB sa stal aj čímsi viac. Unikátnym fenoménom rešpektovaným vo svete detskej knihy.   Keď hŕstka nadšencov krásnej detskej knihy na Slovensku na čele s Dr. Dušanom Rollom zakladala v roku 1965 nultý ročník BIB, určite nikto z nich netušil, ako široko sa rozrastie a hlboko zakorení strom BIB doma i vo svete. Logo BIB sa stalo prestížnou značkou, symbolom kvalitnej umeleckej nekomerčnej ilustrácie vo vyše sto štátoch všetkých kontinentov.

BIB už takmer polstoročie plní vo svete obrázkovej detskej knihy úžasnú duchovnú a umeleckú misiu, ktorej dosah si možno ani celkom dobre neuvedomujeme. Veď obrázková kniha je prvou galériou, do ktorej vstupuje dieťa, ktoré často ešte nevie ani čítať, ani písať. Obrazy z ilustrácií zanechávajú pečať v duši, vizuálny kód, hlbokú vizuálnu stopu v estetickom vnímaní dieťaťa.

            ■ KRITÉRIOM JE KVALITA

Renomovaný taliansky teoretik Livio Sossi na konferencii o BIB v Bologni povedal: „Bratislavské bienále dalo svetu veľkú lekciu o novej vizualite obrázkovej detskej knihy.“ Samozrejme, kritériá umeleckej kvality ilustrácií nie sú raz navždy dané. Hľadajú sa, vždy znova a znova, na každom bienále v spoločnej, často temperamentnej diskusii renomovaných odborníkov.Desaťčlenná medzinárodná BIB 2013 hodnotila 2 344 originálov ilustrácií zo 446 kníh, spolu 362 umelcov zo 49 štátov. Grand prix získali: Evelyne Laube a Nina Wehrle zo Švajčiarska za ilustrácie ku knihe Veľká potopa. Zlaté jablko BIB si tento rok odniesli výtvarníci: Rong Yu z Číny, Nobuhiko Haijima z Japonska, Chiki Kikuchi taktiež z Japonska, In-Kyung Noh z Južnej Kórey a Irma Bastida Herrera z Mexika.

Ceny bienále otvárajú ilustrátorom dvere do najvýznamnejších medzinárodných vydavateľstiev a mnohí z nich by vedeli rozprávať zaujímavé príbehy, ako cena BIB priniesla radikálny zlom v ich umeleckej kariére aj v živote.

            ■ BIENÁLE JE UNIKÁTNE

ilustrácia pre detiBIB má vo svete stále jedinečné postavenie. Napriek tomu, že boli viaceré pokusy v rôznych krajinách, neexistuje vo svete žiadna iná medzinárodná súťaž originálov ilustrácií, ktorá by v takej šírke a kvalite mapovala stav ilustračnej tvorby kníh pre deti a mládež. BIB má kontakty vo vyše sto štátoch všetkých kontinentov a je nesmierne dôležité, aby neustále rástol počet krajín súťažiacich na bienále. Prestíž bratislavskej prehliadky ide ruka v ruke s prestížou medzinárodnej poroty BIB. Aj tento rok zasadali v porote medzinárodne renomované osobnosti – teoretici, vydavatelia, manažéri a známi ilustrátori. Osvedčilo sa, že od roku 2009 je členom medzinárodnej poroty BIB aj ilustrátor víťaz Grand Prix z predošlého bienále. Na 24. ročníku je to ilustrátorka z Južnej Kórey Eun-young Cho.

            ■ PRECÍZNA KONCEPCIA

Už po tretí raz má scenár BIB jednotný koncepčný akcent, ktorý je postavený na hlavnom leitmotíve. Ten sa premieta do všetkých súčastí bienále a do jeho sprievodných podujatí, do výtvarno-priestorového riešenia a je témou aj medzinárodného sympózia BIB. Témou 24. ročníka bienále a medzinárodného sympózia je Identita dnes – Národná kultúrna identita ilustračnej tvorby v čase globalizácie. Je to jedna z kľúčových tém súčasnej civilizácie a kultúry, súčasného globalizovaného sveta. Nečudo, veď tlak určitých kruhov označujúcich národný štát za prežitok je všadeprítomný. Stačí sa lepšie prizrieť práve na tvorbu pre deti a jednoznačne cítime snahu o „unifikáciu“ detského vkusu na komixovo podfarbenú pakultúru, zjednodušenú až do vymývania detských hlavičiek. V Bratislave teda opäť dozrela úroda zlatých jabĺk a nastal čas zázrakov... V každom z nás sa usmieva dieťa. Dožičme mu teda, aby aspoň počas bienále výskalo od šťastia, krásy, prekvapenia a zvedavosti. Nech lieta v nádhernej krajine fantázie, kde na stromoch rastú zlaté jablká a dobro víťazí nad zlom. Určite sa deťom zavďačíte, keď s nimi navštívite Bienále ilustrácií Bratislava, ktoré potrvá do 25. októbra. Verím, že aj dospelí pri pohľade na rozprávkový svet ilustrácií v sebe náhle objavia ten takmer zabudnutý kľúčik k detstvu.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.