Ján Majerník - medailón


Básnik na hubách

Básnik, aforista a prekladateľ Ján Majerník bol jedným z prvých „čítankových“ autorov, ktorého som v bratislavskom Klube spisovateľov spoznala. Nečudo. Bol a je spoločensky založený a spoločnosť mladých autorov (a najmä autoriek) rád vyhľadával.

Šarmantný, vždy elegantne oblečený vedel pobaviť dobrým bonmotom, ale aj poradiť mladým adeptom spisovateľského remesla. A takým aj ostal, keďže i napriek veku je ochotný zúčastňovať sa na literárnych súťažiach začínajúcich autorov či už ako porotca, prípadne ako lektor.

            Ján Majerník dostal základné vzdelanie v rodnej Senici, Ladcoch a Nových Zámkoch, kde aj zmaturoval na gymnáziu. Slovenčinu a ruštinu vyštudoval na FF UK v Bratislave. Pôsobil v legendárnom mesačníku Mladá tvorba, neskôr ako pedagóg na gymnáziu v Dunajskej Strede či ako odborný pracovník v Obvodnom kultúrnom a spoločenskom stredisku v Bratislave. Po niekoľkých rokoch, keď bol v slobodnom povolaní, zakotvil v Literárnom týždenníku najprv ako redaktor a neskôr šéfredaktor. Odborná kritika, ale najmä čitatelia veľmi kladne hodnotili jeho básnické zbierky Okamihy, Za svetlom v okne či Voda má čas. Milovníkov zahraničnej literatúry potešil Ján Majerník svojimi prekladmi takých velikánov ruskej literatúry, akými sú Jevgenij Jevtušenko či Marina Cvetajevová. Autor však zanechal v literatúre aj originálnu „hubársku“ stopu, a to svojimi knihami poézie, prózy či esejí s hubárskou tematikou (Rastú, A predsa rastú, Na huby šiel som). Vtipne, šarmantne, ale aj so znalosťou veci sa pohral s témou huby, veď nie nadarmo o ňom jeho spisovateľskí kolegovia tvrdia, že nájde huby aj pod snehom.

Ján Majerník sa v týchto dňoch dožil 76 rokov a milovníci literatúry mu iste želajú ešte veľa pekných veršov a rovnako krásnych hríbov.

Barbara PRIBYLINCOVÁ          

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.