Jarný sviatok literatúry


knihy-ilustrákTohtoročná Slovesná jar v Martine bola plná optimistických prísľubov

Marek DANKO

Mesto Martin žilo v uplynulých dňoch literatúrou, autormi, vydavateľmi, ale najmä čitateľmi a milovníkmi kníh. Už 46. ročník Slovesnej jari potvrdil, že knihy a ich tvorcovia majú stále svojich početných priaznivcov. Zároveň však naznačil, kam by sa mohol tento celoslovenský literárny sviatok uberať, aby v blízkej budúcnosti nebol len udalosťou pre redukovanú obec autorov, vydavateľov a odborných pracovníkov Matice slovenskej, ale „festivalom slova pre všetkých ľudí súcich na slovo“.

Literárnym aperitívom pred tohtoročnou Slovesnou jarou bolo Jarné knihobranie Vydavateľstva Matice slovenskej, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave v Klube slovenských spisovateľov 17. apríla , o ktorom sme v SNN písali. O pár dní neskôr, konkrétne 24. apríla, sa Slovesná jar začala aj na mieste svojho zrodu v Martine Jarnou školou fantázie, ktorá do Biblickej školy v centre mesta prilákala kopec zvedavých a najmä tvorivosti otvorených detí.

Na druhý deň nasledovalo stretnutie s osobnosťami autorského okruhu Vydavateľstva MS v Dome Jozefa Cígera Hronského, aby vo štvrtok 26. apríla zaznela znelka Slovesnej jari v už spomínanej Biblickej škole a privítala zaujímavých hostí na netradičnom Autorskom večere.

martin mestoMEDZI TVORBOU A REDAKCIOU

Na úvod hlavnej akcie 46. ročníka Slovesnej jari sa prítomným prihovoril predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. V jeho vystúpení zaznel apel na pripomenutie si 250. výročia narodenia prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka a predseda našej prvej národnej inštitúcie predstavil v ňom aj svoj cieľ. Nič menšie, ako pozdvihnúť Slovesnú jar naspäť medzi kľúčové kultúrne podujatia na Slovensku.

Čo spája mladých mužov – Borisa Brendzu, Mariána Grupača a Michala Badína? Na spomínanom Autorskom večere sa dotyční predstavili ako inšpiratívni básnici, no zároveň ako tí, ktorí pomáhajú mladým autorom vstúpiť do literatúry. Boris Brendza ako dlhoročný šéfredaktor časopisu pre mladú literatúru a umenie Dotyky. Marián Grupač ako zodpovedný redaktor prílohy SNN Orol tatranský a to spolu s Michalom Badínom, ktorý je navyše aj zástupcom šéfredaktora nášho periodika. Nasledovala ďalšia trojica autorov – Roman Kaliský-Hronský, Bystrík Šikula a Pavol Hirax Baričák, pričom zaznelo autorské čítanie prózy a podobne ako pri prvej trojici aj veľa myšlienok, príhod aj inšpiratívnych slov. Moderátor večera Maroš Bančej ťažil jednoducho z faktu, že tvorbu všetkých pozvaných autorov poznal, rovnako ako kľúč, ktorým odomykal ich autorské trináste komnaty.

ŽIVOT VYDAVATEĽA

            V Biblickej škole nasledujúci deň privítali vydavateľov. Moderátorský mikrofón mal v rukách Ján Cíger z Mädokýša. Autor a najmä neúnavný organizátor literárneho života nielen v Martine. Na pódiu sedeli riaditeľ VMS Stanislav Muntág, žilinské vydavateľstvo Artis Omnis zastupoval Ivan Harman, z Bratislavy prišiel šéfredaktor časopisu Rak Braňo Hochel a riaditeľ Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov Roman Michelko. Veľké komerčné vydavateľské domy zastupovala Valéria Malíková, riaditeľka vydavateľstva Ikar. Prevažne stredoškolské obecenstvo sa tak mohlo skutočne z prvej ruky a pritom občas aj odľahčene dozvedieť, ako je to na Slovensku s vydávaním kníh a knižnou kultúrou ako takou. Samozrejme, že padli slová aj o ekonomickej kríze, o problémoch s financiami, ale záver celej dvojhodinovej debaty vyznel pozitívne. Pokiaľ budú na Slovensku dobrí autori, na nich nadväzujúci zapálení vydavatelia a najmä organizátori literárneho života na čele s Maticou slovenskou, ktorá sa prirodzene tohto žezla ujíma, tak sa kniha v blízkej i vo vzdialenejšej budúcnosti nestane len muzeálnym artefaktom.

SPOZNAJ SVOJHO KRITIKA

            Popoludňajšia, záverečná akcia Slovesnej jari sa konala v priestoroch Slovenskej národnej knižnice. Martinská Hostihora privítala naozaj kvalitných autorov. Prozaičku Barbaru Pribylincovú, poetov Petra Staríčka, Michala Badína, Mirku Ábelovú či Pavla Gorana, ale aj básnika, prozaika, cestovateľa a fotografa Pavla Hiraxa Baričáka. Oproti nim si zasadli literárni kritici Peter Cabadaj, Marcel Forgáč a Igor Válek a popoludnie pod názvom Konfrontácie a polemiky sa mohlo začať. Táto skutočne ojedinelá akcia, ktorú Matica slovenská zorganizovala v spolupráci s Národným osvetovým centrom a ktorú moderoval Maroš Bančej, bola dôstojnou bodkou za tohtoročnou Slovesnou jarou a zároveň výzvou. Výzvou nadviazať na podobnú konfrontáciu tvorivých ľudí v budúcoročnom sviatku písaného slova, ktorý by sa podľa slov predsedu Matice sloenskej Mariána Tkáča mal stať celoslovenskou oslavou literatúry.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.