Kabinet čaká veľa úloh, len či má na ne potenciál


Praha štvorecNová česká vláda vstupuje na politickú scénu so slovenským oligarchom Babišom

Kabinet čaká veľa úloh, len či má na ne potenciál

Peter JÁNOŠÍK - Karikatúra: Ľubomír KOTRHA

Po minuloročnom páde českej vlády, ktorú spôsobila milenka predsedu kabinetu Petra Nečasa, budú naši západní susedia mať vládu novú, ktorú prezident Miloš Zeman sľúbil vymenovať do konca januára. V novej českej vláde bude mať dôležitú pozíciu aj oligarcha Andrej Babiš – pôvodom Slovák.

Predčasné parlamentné voľby vyhrala dovtedy opozičná ČSSD Bohuslava Sobotku, ale na českej politickej scéne sa vyjasnilo iba málo. K tomu sa pridružila aféra vnútri víťaznej strany – komplot proti Sobotkovi s cieľom odstaviť ho z predsedníckeho postu. Vnútrostranícky puč sa však nevydaril a Sobotka doviedol stranu až ku koaličnej zmluve a k postu premiéra. Sobotka sa stal najdlhšie čakajúcim predsedom víťaznej politickej strany na vymenovanie do čela vládneho kabinetu.

 ■ NESMELÉ VÍŤAZSTVO

Česká sociálna demokracia víťazstvo v predčasným parlamentných voľbách „utrpela“ – nedosiahla totiž potrebný počet hlasov, aby vládla sama, či utvorila menšinovú vládu. Najvýhodnejším v nových pomeroch bolo pre ňu spojenie sa s druhým v poradí – s hnutím ANO podnikateľa a miliardára slovenského pôvodu Andreja Babiša. Tretím do potrebnej väčšiny sto jedenástich kresiel v Smenovni sa stala KDU-ČSL. Rozhovory o budúcom programe koaličnej vlády trvali dlho, ČSSD mala v agende okrem iného zníženie daní a ľudovci z KDU-ČSL najmä cirkevné reštitúcie, proti ktorým sú dve tretiny českej verejnosti. Zladiť programové plány týchto politických strán do spoločnej koaličnej zmluvy si vyžiadalo mnohé kompromisy, ale Bohuslav Sobotka sa ukázal ako majster dosiahnutia možného z ponúknutého a napokon zástupcovia vznikajúcej vládnej koalície začiatkom tohto roka oficiálne potvrdili text koaličnej zmluvy – dokumentu predstavujúceho „cestovný poriadok“ na nasledujúce štyri roky koaličného vládnutia. Budúci premiér Bohuslav Sobotka zároveň oficiálne predstavil zoznam kandidátov na jednotlivé ministerské posty. Kabinet pod jeho vedením má mať celkom sedemnásť členov. Na ČSSD pripadá osem postov, na hnutie ANO šesť a na ľudovcov tri.

česká vláda vydrzime

NÁDEJ NA OBRAT

Premiér označil koaličnú zmluvu za nádej na nový obrat a na posilnenie stability štátu. Babiš predovšetkým obhajoval svoju voľbu ministrov za hnutie ANO. Uviedol, že hľadaním ministra dopravy strávil celé Vianoce. Niet sa čomu čudovať, veď s takým úspechom svojej strany nerátal, a na to, že sa dostane do vlády, nebol patrične pripravený. Teraz ako možný minister financií vedie na Slovensku súdny spor s Ústavom pamäti národa o to, že nespolupracoval s ŠTB. Pre Babišovo vymenovanie do vlády sa musí pripraviť novela služobného zákona. Ten bol prijatý už v roku 2002 a predpokladalo sa, že nahradí lustračný zákon. Nestalo sa tak a lustračný zákon ďalej platí. Práve prezident Miloš Zeman podmienil vymenovanie Babiša do vlády tým, aby zákon prešiel prvým čítaním v Snemovni. Ministri vlády v demisii Jiřího Rusnoka urobili krok k tomu, aby vláda Bohuslava Sobotku s Andrejom Babišom ako ministrom financií mohla byť vymenovaná rýchlejšie.

SPOR O DANE

Kladnú odozvu našla koaličná zmluva v odboroch, pretože zodpovedá ich politike. Zástupcovia zamestnancov uvítali najmä návrhy na zvýšenie minimálnej mzdy, zrušenie druhého piliera dôchodkovej reformy alebo väčšiu podporu rodín s deťmi. Podľa nich ide o najlepšiu koaličnú dohodu za ostatných dvadsaťtri rokov. Podobne ako mnohí komentátori sa však aj sami odborári obávajú, že vzniknutá koalícia nenájde na naplnenie svojich plánov dostatok financií. Koaličná zmluva totiž podľa nich nejasne načrtáva výdaje a príjmy verejných rozpočtov. Práve daňová a rozpočtová politika sa stala najväčším trecím bodom koaličných vyjednávaní. Okrem sektorovej dane pre banky a energetické či telekomunikačné spoločnosti boli sociálni demokrati svojimi partnermi donútení odstúpiť od myšlienky takzvanej minimálnej dane pre živnostníkov a ďalšie osoby samostatne zárobkovo činné. Jej čiastočnou náhradou má byť ukončenie „daňového zvýhodnenia“ pre podnikateľov, ktorí dlhodobo nevykazujú zisk. Koalícia tiež ráta s tým, že sa do konca roka pokúsi prijať opatrenia, ktoré budú viesť k vyššiemu zdaneniu hazardu, k obnoveniu zľavy pre pracujúcich dôchodcov alebo k zníženiu sadzby DPH na lieky, knihy, detské plienky a nenahraditeľnú detskú výživu od roku 2015.

Želaním prezidenta Miloša Zemana bolo, aby vznikol stabilný kabinet. Chce sa tiež ubezpečiť o podpore novej vlády v Poslaneckej snemovni. Ak by sa rozhodol daktorého z navrhnutých ministrov nevymenovať, mohol by rezort viesť dočasne sám Sobotka z pozície premiéra. Toho čaká veľa práce. V čase, keď Česko má šesťstotisíc nezamestnaných.

 

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.