McDonaldovské drevenice a Jánošík


HUMORESKA

Milan ZEMO

Idúc okolo predajne s grilovaným mletým mäsom v sladkej žemli som dostal záchvat smiechu. Ak si vraj kúpim ich produkt, dostanem poukazy do McDonalds Rezort Drevenice Terchová. No bisťu, to sme to teda dobačovali! V erbe Terchovej je Jánošík vo výskoku. V oboch rukách nad hlavou doteraz zvieral valašku. Onedlho ju nahradí obrovský hamburger a na hlave bude mať namiesto zbojníckeho klobúčika decentnú bejzbalovú čiapku s nápisom Y love NY.

Potom som si všimol nenápadnú spojku „a“ , ktorá značí, že nejde o nový názov turistickej atrakcie v rodisku Jánošíka Drevenice, ale naznačuje zbratanie sa americkej veľkovýkrmne a turistickej destinácie. Teda jednoducho zvrátený produkt americko-slovenskej družby. Rozhodol som sa teda stať sa aktivistom za zavedenie nového Mesiaca slovensko-amerického priateľstva, presne a do bodky po vzore Mesiaca československo-sovietskeho priateľstva. Sprevádzali by ho viaceré charakteristické akcie. Pre nedostatok riadkov zostanem v Terchovej.

Vo vyhlásenej turistickej lokalite Jánošíkove diery navrhujem osadiť pamätnú tabuľu s textom: „Na tomto mieste zaliezol do diery pred pandúrmi Jánošík. Už nemusí ani on, ani my, lebo všetci svorne lezieme Amerike do jej diery.“ Na znak neutíchajúceho priateľstva medzi ľuďmi oboch krajín by sa Jánošíkove diery premenovali na Johndossy´s burrows alebo na Johnphalanx´s burrows. Oba názvy vyjadrujú dve podstaty nášho ľudového hrdinu. Ak si totiž rozdelím slovo Jánošík na významové prvky, mám slová: Jano a šík. Ak chápeme slovo šík ako výraz, že Jánošík bol vždy šik, teda o seba dbal, aj keď za rebro visel, tak sa diery premenujú na Johndossy´s burrows. Ak však slovo šík významovo chápeme ako skupinu odvážnych bojovníkov, v našom prípade hôrnych chlapcov, musia sa Jánošíkove diery premenovať na Johnphalanx´s burrows. V Terchovej bol tento rok už desiaty ročník festivalu Terchovský budzogáň. Názov festivalu zmenu nepotrebuje, pretože ťahákom tohtoročného Budzogáňa bolo vystúpenie švédskej death metalovej skupiny Arch Enemy (v preklade diabol). Ten festival sa už viac zamerikanizovať nedá, azda len tým, že by na ňom dominovali popredné satanistické hudobné formácie aj z USA a hrali by na striedačku vo folklórnom amfiteátri alebo pod nohami veľkej Jánošíkovej sochy.

Terchovú preslávili majstrovstvá sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek. Na budúci rok Sheep cheese gnoochi (voľný preklad bryndzových halušiek) nahradí produkt vyjadrujúci našu slovensko-americkú vzájomnosť výstižnejšie. Budú majstrovstvá vo výrobe a jedení Sheep cheese burgrov. Účastníci budú mať dvojnárodný kroj: kovbojský širák, flanelovú kockovanú košeľu, rifle z ľanového plátna s terchovským ornamentom na prednej strane stehien a krpce s ostrohami.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.