Nenechajme si umrieť vlastnú históriu


ivan brožíikPOZNÁMKA

Ivan BROŽÍK

Pobral sa na druhý svet historik, nositeľ Ceny Dominika Tatarku. Odhaľovaním našej vlastnej histórie nám umožňoval zamýšľať sa nad podobami našej budúcej demokracie. Jozef Jablonický a jemu podobní odchádzajú z nášho sveta, v ktorom, žiaľ, veľa našincov priestoru vo vlastnej mysli nevytvorilo ani pre nich, ani pre vlastnú minulosť.

Sociológovia už dávno vyskúmali, že keď horí chalupa, jej obyvatelia si na úteku z domova najskôr berú to, čo považujú za najcennejšie. Vraj sú to rodinné fotografie. Až keď zostane navyše pár sekúnd, prídu na rad osobné doklady, peniaze a iné dokumenty. Naša osobná história je pre nás najdôležitejšia. Hoci len tá zdokumentovaná na obrázkoch. O histórii domova v tom najširšom zmysle slova toho však vieme pramálo. A keby len to. Goebbelsovská mediálna propaganda nás už od prvého dňa samostatnosti Slovenska obviňuje, že myslieť na históriu vlasti je odporný a zavrhnutiahodný nacionalizmus, mať rád Slovensko je takmer fašizmus a občas sa aspoň myšlienkami poprechádzať v jeho histórii je okázalé rodoľubstvo, samozrejme vo výsmešnom a pejoratívnom zmysle.

Iróniou z najväčších je, že za navždy odsúdených nepriateľov našej demokracie spoločnosť, v ktorej žijeme, samozrejme nie náhodou a nie zrazu, odsudzuje výhradne tých, ktorí mierou svojho konania v rámci im zverenej zodpovednosti v demokratických voľbách prispeli k vzniku samostatného Slovenska. Toho Slovenska, v ktorom práve títo sudcovia prosperujú, žijú, rozvíjajú svoje obchody, majetky a osobný blahobyt. Toho Slovenska, na ktorom si počas bujarých večierkov porovnávajú svoje róby a kabelky nakúpené niekde v Abú Dhabí či hoc len za rohom – v Miláne. Obraz Slovenska nivočia už len tým, keď tradičnú skromnosť a pracovitosť jeho ľudí devastujú svojou nechutnou okázalosťou a nadradenosťou pod úroveň akýchsi amerických zlatokopov, strieľajúcich sa navzájom kdesi na Klondiku nad jamou vykopanou do zeme. Nedávno sa u nás v redakcii spomenul istý internetový portál založený vo Francúzsku. V tom Francúzsku, kde nikto nedovolí urobiť z francúzštiny akýsi anglo-francúzsky kalk, v tom Francúzsku, kde sa o štátnom jazyku nedebatuje, hoci tam žije oveľa viac menšín, ako aj v tom Francúzsku, ktoré ani jedinú etapu vlastnej histórie, či už republikánsku alebo rojalistickú, nikdy nezavrhlo.

Na tej stránke sa jej autor venuje histórii Slovákov!!! Nechápe, prečo koruna uhorských kráľov leží v Budapešti a nie v Bratislave, je rozčúlený, že Maďarsko si neprávom prisudzuje názov Hungária, je prekvapený, že v maďarčine je ešte stále živých viac ako tisíc slov, ktoré majú pôvod v slovenčine, a je znechutený tvrdeniami o tom, že v akejsi Karpatskej kotline je pôvodný domov prapredkov dnešných Maďarov. Takýto portál na Slovensku by bez označenia fašistický existovať nemohol. Už len preto, že si vlastnú históriu nechávame umierať.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.