Nacionalisti v SMK vyťahujú pred komunálnymi voľbami falošné karty. Nebola by to Strana maďarskej komunity, ak by pred voľbami farizejsky s veľkou publicitou neoznámila, že práve pred komunálnym plebiscitom nebude vyťahovať do politického ringu autonomistickú kartu. V matematike ide o negáciu negácie.
V politike je takýto postoj len potvrdením, že autonómia na juhu Slovenska je pre vybranú časť maďarskej menšiny a jej etnických politických predstaviteľov stálym cieľom. Stratégia 2016 z dielne strany Mosta ‒ Híd a vyhlásenie Józsefa Berényiho z SMK presvedčivo dokazujú, o čo politikom v týchto stranách skutočne ide.
■ MRAVNÝ PRINCÍP
Slovenské národné noviny už dlhodobo, takmer dva roky, upozorňujú orgány nášho štátu, aby preverili zákonnosť existencie politických strán, vo vedení ktorých môžu byť cudzí štátni príslušníci. V opačnom prípade sa môže stať, že po voľbách v roku 2016 bude nové možné zloženie Národnej rady Slovenskej republiky opäť nelegálne. Ak už nebudeme prihliadať na minulé voľby. Ide však aj o etický a morálny princíp, nielen o zákonnosť.
Podľa SNS slovenský zákon stále platí a treba ho dodržiavať: „Kto získa občianstvo inej krajiny, automaticky stráca to slovenské. Ak bolo vyhovené žiadosti pána Berényiho a je maďarským občanom, stratil podľa nášho zákona slovenské občianstvo a nemôže byť podľa našich zákonov predsedom politickej strany. To by tiež znamenalo, že všetky jeho úkony vyplývajúce z tejto funkcie sú neplatné – môže byť neplatný mandát Pála Csákyho v europarlamente, môže byť neplatná účasť SMK v komunálnych voľbách,“ hovorí sa vo vyhlásení predsedu strany Andreja Danka.
■ STANOVISKO MATICE SLOVENSKEJ
Matica slovenská považuje nastolenie témy autonómie pre maďarskú menšinu na Slovensku po komunálnych a pred parlamentnými voľbami v marci 2016 zo strany SMK za hazardný, nerozvážny a politicky nezodpovedný krok, ktorý môže mať nepredvídateľné následky a spôsobiť zhoršenie krehkých slovensko-maďarských vzťahov i pokojného spolunažívania oboch susedných štátov. Matica by chcela veriť slovám J. Berényiho v tom zmysle, že jeho politické vodcovstvo a program SMK sa bude odvíjať iba v ústavných rámcoch a ďalších platných zákonov na území SR. Žiaľ, už negatívna reakcia politických lídrov maďarskej menšiny na Slovensku na nález zákona o dvojitom občianstve z Ústavného súdu SR zo 17. septembra 2014 je nepochopiteľná, lebo tento výrok deklarujú ako jeho údajné zlyhanie a protiústavný akt.
■ BERÉNYIHO POSTOJ
Na otázku, ako to myslí s autonómiou, József Berényi v roku 2012 pre TASR doslova odpovedal: „Pomôžem si textom, ktorý napísal pán Bohumil Olách v ostatnom čísle Obecných novín: Nedá nám nepripomenúť často v politickom zápase zneužívaný pojem územnej autonómie, o ktorú sa vraj SMK usiluje. Kritika tohto úsilia je často prehnaná a tento pojem sa využíva ako strašiak pre Slovákov, lebo maďarská menšina na Slovensku už územnú autonómiu má. Každá obec, mesto majú svoje územie a ak v nich v komunálnych voľbách získajú prevahu poslanci strán maďarskej menšiny, ustanoví sa tam prakticky územná autonómia. A to je celkom v poriadku.“
Vyhlásenie predsedu SMK Józsefa Berényiho, že pred komunálnymi voľbami nebude vyťahovať tému autonómie juhu Slovenska, je chladnokrvný kalkul. Bol to odkaz voličom, aby volili autonómiu, ktorá je obsiahnutá v ich postojoch a politickom programe. Po slovensky sa takéto čosi nedá bez obrúska nazvať inak ako pokrytectvo.
Stanovisko Matice slovenskej k vyhláseniam Józsefa Berényiho o možnej autonómii
Autonómia na Slovensku je hazardom
Podľa ostatného prieskumu verejnej mienky o výsledkoch parlamentných volieb, zverejnenom agentúrou Focus 18. septembra 2014, by Strana maďarskej komunity (SMK)získala 4,9% hlasov a ostala by iba tesne pred bránami Národnej rady Slovenskej republiky (SR).
Jej líder József Berényi akoby v predtuche tohto balansu na hrane zvoliteľnosti a s blížiacimi sa komunálnymi voľbami už 15. septembra 2014 uviedol viacero kontroverzných vyhlásení, ktoré priniesol spravodajský portál tlačovej agentúry TASR - www.teraz.sk. Ich ťažisko spočíva v tom, že SMK sa pred komunálnymi voľbami nebude venovať téme maďarskej autonómie na južnom Slovensku, ale po nich túto otázku otvorí v oblasti svojho politického programu a má v pláne sa ňou zaoberať s odôvodnením, že klesá počet občanov maďarskej národnosti, pričom SMK sa obáva o ich identitu, ktorá by podľa J. Berényiho mohla zaniknúť v horizonte 60-70 rokov.
- NEROZVÁŽNY POLITIK
Za dôležitý problém považuje aj nedôveru väčšinového slovenského národa k maďarskej menšine na Slovensku, súčasne dôrazne protestuje proti platnému zákonu o štátnom občianstve, ktorý neumožňuje získať dvojité občianstvo pre občanov SR a spolieha sa na verdikt jej Ústavného súdu, že prinesie jasný výklad tejto legislatívnej normy a označí ju za protiústavnú. Matica slovenská (MS) so znepokojením vníma vyhlásenia J. Berényiho a ďalších politických predstaviteľov maďarských menšinových strán na Slovensku a pripomína, že nedôvera väčšinového slovenského národa k maďarskej menšine vyplýva zo zlých historických skúseností v slovensko-maďarských vzťahoch nedávnej minulosti, najmä tráum z vojenských agresií Maďarska voči Česko-Slovenskej republike v rokoch 1919, 1938 a 1968, vrátane súčasných rozličných nacionalistických, revizionistických, iredentistických a šovinistických reziduálnych prvkov. V tejto súvislosti chce MS poukázať tiež na fakt, že v Maďarsku ostalo po roku 1918 žiť asi 350 tisíc Slovákov, po necelom storočí má dnes slovenská menšina u našich južných susedov len necelých 18 tisíc príslušníkov! MS považuje nastolenie témy autonómie pre maďarskú menšinu na Slovensku po komunálnych a pred parlamentnými voľbami v marci 2016 zo strany SMK za hazardný, nerozvážny a politicky nezodpovedný krok, ktorý môže mať nepredvídané následky a zhoršenie krehkých slovensko-maďarských vzťahov i pokojného spolunažívania oboch susedných štátov.
- RADIKÁLI
MS by chcela veriť slovám J. Berényiho v tom zmysle, že jeho politické vodcovstvo a program SMK sa bude odvíjať iba v rámcoch ústavných a ďalších platných zákonov na území SR. Žiaľ, už negatívna reakcia politických lídrov maďarskej menšiny na Slovensku na nález zákona o dvojitom občianstve z Ústavného súdu SR zo 17. septembra 2014 je nepochopiteľná, lebo tento výrok deklarujú ako jeho údajné zlyhanie a protiústavný akt. Z týchto vážnych dôvodov MS vyzýva Slovákov na južnom Slovensku, aby sa v čo najväčšom počte zúčastnili na blížiacich sa komunálnych a následne parlamentných voľbách s odporúčaním volenia slovenských kandidátov na posty primátorov, starostov i komunálnych a republikových poslancov. Len týmto demokratickým spôsobom sa dá účinne zabrániť politickým avantúram J. Berényho a ďalších politikov maďarskej menšiny, ktorí neskrývane všetkými prostriedkami bojujú za jej autonómiu v SR. Iba tak ostanú maďarskí autonomistickí radikáli za bránami obecných a mestských zastupiteľstiev, ako aj slovenského parlamentu, ako to dokumentuje posledný prieskum verejnej mienky z 18. septembra 2014.
Matica slovenská
22.9.2014
Ján ČERNÝ - Karikatúra: Andrej MIŠANEK