SLOVO O SLOVENSKU
Koncom augusta zaznamenala slovenská história dva významné míľniky. V roku 1944 sme vyhlásili Slovenské národné povstanie a v roku 1968 zažili vpád okupačných vojsk Varšavskej zmluvy. Obe historické udalosti dokumentujú vnútornú silu slovenského národa, odhodlanosť, odvahu a napokon vieru v slobodu i demokraciu.
Povstanie bolo jednoznačným protitotalitným postojom proti nadvláde Tretej ríše na našom území. Aj keď sme v rokoch 1939 až 1945 mali vlastnú vládu, snem a správu vecí verejných, boli sme len vazalským štátom hnedej diktatúry. To si musíme priznať. Časom svet uveril, aké zločiny páchajú jednotky SS na frontoch či v koncentračných a odpoveď Slovákov bola jasná: Nechceme mať s fašistami nič spoločné! Preto sme 29. augusta povstali proti nadvláde Nemcov. Odboj Wehrmacht potlačil po dvoch mesiacoch. Slovensko sa však pridalo na stranu Spojencov, neskorších víťazov druhej svetovej vojny.
Demokratizácia stalinského socializmu tiež nebol jednoduchý politický proces. Aj keď sa nazýva Pražská jar, naštartoval ju slovenský politik Alexander Dubček. V období budovania socializmu s ľudskou tvárou požíval takú vysokú dôveru slovenského i českého národa ako žiaden iný politik našej spoločnej histórie. Samozrejme, reformu by nedokázal Dubček zrealizovať sám. Pomáhali mu aj mnohí českí reformní komunisti. Ich hlasy po obrode zadupali 21. augusta hlboko do zeme vojenské čižmy piatich armád Varšavskej zmluvy. Bolo to ako blesk z nočného neba. Napriek tomu, že československé jednotky boli pripravené brániť svoju vlasť, nestalo sa tak. Vyhli sme sa krvavému kúpeľu, avšak snaha o demokratizáciu nás stála dvadsať rokov tvrdej komunistickej normalizácie.
Päťdesiatpäť rokov od invázie zaznievajú hlasy, že sme sa mohli postaviť Sovietom na odpor ako dnes Ukrajinci. Intervenčné
vojská mali však vyše pol milióna vojakov, šesťtisíctristo tankov a osemsto lietadiel. Akcieschopnosťou vysoko prevyšovali ruské vojská, ktoré dnes operujú na Ukrajine. Svet bol vtedy bipolárny. Slovensko patrilo do sféru vplyvu Sovietskeho zväzu. Preto nám západné krajiny neposkytli pomoc. Mali strach z rozpútania tretej svetovej vojny. Zaujímavosťou súčasnosti je, že dnes už tento strach nezdieľajú...
Maroš SMOLEC, šéfredaktor SNN
Ďalšie materiály týkajúce sa 55.výročia pripomienky na okupáciu z roku 1968