Večný vojak spočinul v Mojtíne

thumbnail

Reč bude o slávnej dedine Mojtín, z ktorej pochádzajkú traja známi rodáci. Tým prvým je večný vojak Ladislav GÁBRIŠ – ŠKULTÉTY, vojak, ktorom nedávno rozprávalo celé Slovensko, lebo sa v súvilosti s jeho osudom podaril doslova husárky kúsok. Tento vojak bol nositeľom tej tradície, že práve Slováci vždy v rakúskej armáde patrili k tým najlepším v službe, bývali verní a oddaní, nikdy len tak nestupovali z pozícií. Platilo to o hurbanovských dobrovoľníkoch, ktorí na čele s majorom Henrikom Lewartowskym, čo sa v Starom Tekove ako Sloven spriatelil s katolíckym kňazom Jánom Palárikom, i o generálovi Kristiánovi Gotzovi, ktorý zase pomáhal Štúrovi a Hurbanovi 2. feburára 1849 obsadzovať maďarónske Košice... O vojakoch Slovákoch počas 1. svetovj vojny šiel v rakúských novinách len ten najlepší chýr, že sa statočne správali aj konali na každom fronte... Ku Gábrišovi – Škultétymu sa ešte vrátim. Druhým nesporne veľavravne slávnym rodkákom je najlepší žijúci slovenský historik a rovnako vyniakjúci slovenský spisovateľ literatúry faktu profesor Matúš KUČERA. (Zvláštne, neviem ako je to možné, že ho doteraz nikto z Klubu literatúry faktu nenavrhol ani na Cenu Egona E. Kischa ani na Národnú cenu Vojtecha Zamarovbsého, hoci by si ju pán profesor Kučera dávno pravdávno zaslúžil) ... A tretím zaslúžilým rodkákom je spisovateľ Jozef MARTIŠ, ktorý príbeh o Večnom vojakovi Ladislavovi Gábrišovi Škultémym vlastne zvečnil a najmä večného vojaka spopularizoval. Takto sa majú správať rodáci k rodnej dedine. Širíť jej slávu a dobré meno už všade, kam ich osud zaveje a všade, kde im to len ich povesť dovolí. Aj Kučera aj Martiš tak vykonali už za života, preto im obom na Obecnom úrade v Mojtíne osadili pamätné tabule. Takto sa správa slovenská dedina k dvojím rodákom!  Vraciame sa späť k oslávencovi – k večnému vojakovi Ladislavovi Gábrišovi Škultéymu. Šoltés, ktorý mohol dostať scultéciu, teda pozemok na základe zákupného práva, potom mohol pridelenú pôdu rozparcelovať medzi záujemcov o pôdu a obvykle ho za to zvolili za dedičného richtára. Preto je azda aj súčasnou richtárkou – starostkou pani s priezviskom Gábrišová. Dedičnosť nie je len tak, hoci, slávu aj recht si bolo treba vyslúžiť skutkami. Asi sa Gábrišovci do povedomia Mojtína nadlho zapísali. O príbehu večného vojaka sa dočítate hocikde na internete. Pre mňa je dôležitý tento odkaz pre Slovensko a Slovákov.

„Ešče Slowáci žijú, / a budú žit ze slávú“, napísal veľký katolícky pevec Ján Hollý, autor eposu Svätopluk, ktorého zbožňoval Ľudovít Štúr a nazval ho slovenským Vergíliom. Áno, ešte Slováci žijú a budú dlho žiť so slávou“, napriek všetkým žoldnierom, ktorí sa spriahli proti všetkému, čo je slovenské a národné. Našťastie, žijú takí ľudia ako je katolícky farár, Monsignor Peter BADŽGOŇ z farnosti z Mojtína, ktorý spoločne s príkladnými ľuďmi zo štátnej správy (chcem vyzdvihnúť konanie býv. náčelníka MO SR generála Petra Vojteka a riaditeľa Vojenského historického ústavu MO SR plk. Miloslava Čaploviča)... spojili sily s veľvyslancom SR v Rumunsku Exelenciou Jankom Gáborom. Vyzdvihli telesné pozostatky „večného vojaka“ z Rumunska, previezli ich na územie nezávislej Slovenskej republiky a pochovali ho pri Kostole svätého Cyrila a Metoda v Mojtíne. Chcem vyjadriť nádej, že v sobotu 16. augusta 2014, keď sa bude nad hrobom večného vojaka osadzovať Jazdecká scoha Ladislava Škultétyho Gabriša, príde aj Excelencia žilinský pán biskup Tomáš Gális. Autorom sochy je Juraj BRIŠÁK, rodák z o Zakamenného. Juraj Brišák je autorom úžasnej všeobjímajúcej sochy slovnského pápeža Jána Pavla II. na nitrinaskom Hrade.

Na záver poďakovanie všetkým slovenským historikom, najmä tým mladým: prof. Martinovi Homzovi za jeho dielo Svätopluk v európskom písomníctve, mladému PhDr. Martinovi Lackovi za jeho neúnavné úsilie hľadať pravdu o prvej Slovenskej republike, ale aj PhDr. Antonovi Hrnkovi za celoživonú odvahu. Na záver sa ja proazik pokúsim o verše: „Pod nebom mojtínskym do venca strážovských hviezd odetý, // stojí tu na stráži slovenskej slobody, náš rodák Gábriš – Škultéty.“

Drahoslav Machala

foto:http://www.primaplana.cz/news/michael-hardtmann-69-let-sluzby-v-c-k-armade2 Komentárov

  • n. kohut

    " Keť zme maširuvať maľi, takto nám sľubuvaľi / zveimal / Peť bankov na tížd´em aj dˇiovča každí dˇem, s toho nám ňišt ňedaľi (2x) " ?!

  • Dr. Agoslav

    Mahala ? ( arab. mähallä, tur. mahalle ?! ) - maašala !

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.