Niet nad oné!


HUMORESKA

Milan ZEMO

Odkedy poznám slovo oné, nič pre mňa nie je stratené a dokážem vysvetliť skutočne všetko. Moje okolie si ma užíva ako Pachova družina nezabudnuteľného filmového člena tejto zostavy Sláva Zahradníka, ktorému stačilo na všetko jediné slovíčko – oné. Zázrak medzi slovami cibrí poslucháčovu fantáziu a zvyšuje rozumové schopnosti každého, komu je vyslovené oné určené. Nechcem sa rúhať, ale keby bol raj priamo na Slovensku, Stvoriteľ by mal uľahčenú prácu. Stačilo by mu povedať: „Buď oné!“ a zrazu by všetko vzniklo. Od svetla až po ježka.

V svetovom jazyku číslo jeden sa prsia, že angličtina má tiež svoje oné. Uznajte sami, ale môže ich suchopárne a nezáživné slovo stuff súperiť s naším oným? Tiež Maďari sa hrdia, že ich izé prebrali dokonca iné národy. Prd makový! Ich izé ukradli Francúzom. Dedina Izé, ktorá leží vo francúzskom departemente Mayenne v regióne Pays-de-la-Loire, tam bola skôr, ako začal Košút vykrikovať v bratislavskom uhorskom parlamente svoje oplzlé izé, keď nevedel Slovákom prísť na meno počas jeho povestných Izé úr dobogó, teda po anglicky One Man Show.

Naši otcovia hojne oné využívali. Mali ho na jazyku stále, keď bolo v rozume pusto a ani za svet si nemohli spomenúť, ako sa volá predmet, podmet, prísudok či sloveso. Stačilo použiť oné a hneď všetci všetko pochopili. Ono oné je totiž učinený zázrak. Nahradí slová, ktoré sú príliš dlhé, aby si ich bežný človek zapamätal, alebo sú ťažko vysloviteľné aj v triezvom stave. „Dali mi tam také oné...“ je klasické vysvetlenie výsledku návštevy u lekára alebo právnika. Unikát slovenčiny sa výborne hodí aj do gastronómie. Čo ste dnes mali na obed, pýtam sa ako starostlivý otec mojej dcérky. „Oné.“ Odpovedá a pre istotu mi to plasticky opíše: „No vieš, tatino, také oné.“ A hneď mi je jasné, že mali buď makové rezance, alebo sviečkovú na smotane.

Oné však akoby zostarlo. Pre mladých je nemoderné. To je hriešna škoda. Milí naši potomkovia, Štúr a ostatní velikáni by boli skutočne radi, keby ste namiesto tých vašich novotvarov ako: „Rozumíš, né?“ sa vrátili k prapodstate nášho jazyka. Všeobjímajúce slovíčko oné vyžaruje vesmírnu podstatu. Dokonca sa nebojím povedať, že aj božiu podstatu. V niektorých náboženstvách, ako napríklad v židovskom, sa nesmie vysloviť meno boha nielen nadarmo, ale vôbec. Keby si osvojili naše oné, mali by po problémoch.

Dovoľte mi na záver jedno povzbudzujúce zamyslenie sa. Všeličo sa dá poondiať a mnohí na Slovensku kuvikajú, že zase niečo doondíme. Nedávno som však stretol oného a ten mi vravel, že vôbec nehrozí také oné, že až no. Do tejto prognózy si, milé Slovenky a Slováci, môžete doplniť, čo len chcete a z čoho máte najväčší strach a obavy.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.