Odpočúvacia aféra diskredituje americký mýtus


Rešpektované Financial Times tvrdia: Bezstarostní politici USA ohrozujú celý svet!

Odpočúvacia aféra diskredituje americký mýtus

Dušan D. KERNÝ – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Európa, európska verejnosť – a s ňou aj slovenská – má problém. Kľúčový spojenec od nášho vstupu do Severoatlantickej aliancie a pilier svetového usporiadania svetového poriadku Spojené štáty americké vyzerajú v optike verejnej  mienky ešte horšie ako v čase hlbokého úpadku ich prestíže v spojitosti s vojnou v Iraku.

Pokles reputácie, priam prepad renomé tak doma – u americkej verejnosti –, ako aj v zahraničí ako keby nemal konca. Po odhaleniach o mučení a porušovaní medzinárodného práva vo väznici v Iraku a potom v Guantanáme prichádza rázny protest Amnesty International o vraždení civilistov Američanmi v súvislosti so smrtiacimi útokmi rakiet z diaľkovo riadených bezpilotných lietadiel nad Afganistanom a Pakistanom. A akoby všetkého nebolo dosť – prevalilo sa americké bezprecedentné odpočúvanie spojencov a vrcholných európskych politikov.

MASOVÝ PROTEST

Ikona amerických protestov, speváčka Joan Baezová, známa aj z koncertov na počesť V. Havla, sa tentoraz aktívne zapája do protestov proti zahraničnej politike Obamovej vlády. Vyhlásila, že je to prvé masové vystúpenie americkej verejnosti v tomto storočí. Kritikmi politiky USA sa stávajú aj spojenci, doterajší jednoznační stúpenci spolupráce s USA, nespochybniteľní európski proamerickí politici alebo podporovatelia americkej politiky v zahraničí, osobitne v tzv. postkomunistickej „novej“ Európe.

Tieto riadky sme nadpísali: Bezstarostní usa DEMOKRACIApolitici USA ohrozujú celý svet. Je prevzatý z článku rešpektovaných Financial Times, ktoré nimi uviedli text o tvrdom politickým vydieraní republikánov a ich postoji voči demokratickému prezidentovi Obamovi týkajúcom sa financovania rozpočtu USA. Bezohľadná stranícka politika víťazila nad záujmami prezidenta o zdravotnú starostlivosť aj pre tie desiatky miliónov obyvateľov USA, ktoré doteraz nemali prístup k zdravotnému poisteniu a elementárnej medicínskej starostlivosti.

CIVILNÉ OBETE

Nemecký Die Welt v úvodníku napísal, že americký prezident si paradoxne môže pokojne sadnúť a rokovať s iránskym prezidentom, ale nie s americkými kongresmanmi. Kým na domácej pôde autoritu prezidenta Obamu ničí zlý internetový program vytvorený na kúpu zdravotného poistenia, v zahraničí je prioritnou témou správa medzinárodnej organizácie o potvrdených civilných obetiach raketových útokov amerických bezpilotných lietadiel na území strategického spojeneckého štátu Pakistan. Kým prezident Bush počas dvoch volebných období strácal reputáciu pre vojnu v Iraku a po odhalení mučenia v tamojších väzniciach, prezident Obama sa počas svojho druhého volebného obdobia stáva zosobnením politiky nasadzovania bezpilotných lietadiel, ktoré dokázateľne usmrcujú nevinné civilné obete. Z popularity mu odkrojilo aj to, že nedodržal pôvodný predvolebný sľub, že zruší väznicu v Guantanáme, mimo územia USA na Kube, ktorej odsúdeniahodnú prax kritizovali aj autoritatívne medzinárodné organizácie.

Z PRVEJ RUKY

O tomto najznámejšom väzenskom tábore a praktikách v ňom dostatočne vierohodne vypovedá kniha „omylom“ väzneného moslima Moazzama Begga, narodeného v roku1968, ktorý ako prvý uverejnil takúto faktografickú publikáciu. Má výstižný titul Väzni v klietke a vecne opisuje praktiky mučenia, trýznenia a ponižovaní v Guantanáme. Podľa jeho názoru dnes už nikto, dokonca ani samotné Spojené štáty americké neveria na proklamované ľudské práva, ale musia tézy o nich ich opakovať, aby udržovali verejnosť v presvedčení, že im tieto hodnoty stále ležia na srdci. Autor knihy, nespravodlivo väznený moslim, to povedal Tereze Spencerovej z redakcie Literární noviny pri príležitosti cesty do Jihlavy na Medzinárodný festival dokumentárnych filmov. Verejnosť tak mala príležitosť vecne konfrontovať politické deklarácie tejto mocnosti, ale aj celej spojeneckej politiky v aliancii NATO. Pre Begga znamená Afganistan väznicu Bagram, Irak zasa mučiareň vo väznici Abú Grajb a vyvrcholením je americká väznica Guantanámo na Kube.

PROBLÉMOVÝ AFGANISTAN

Takéto a podobné svedectvá uvádzajú aj nás do reality, čo čaká Alianciu pri stiahnutí vojsk z Afganistanu, veď len tento rok tam zabili takmer 1 800 afganských policajtov a vojakov, teda príslušníkov tých síl, ktoré Aliancia – medzi nimi aj naši vojaci – cvičí na to, aby prebrali kontrolu v strategicky dôležitej krajine. Inými slovami: už teraz je jasné, že z Afganistanu sa nebudú môcť spojenci stiahnuť úplne.

Pre slovenskú verejnosť je to zvláštny problém: médiá u nás za posledné desaťročie vyrástli na jednoznačnej, nekritickej podpore americkej vojny proti teroru, podpore invázie do Iraku, podpore politiky, politikov a diplomacie jednoznačne stotožnenej s Bushovou doktrínou a len málokto sa pripojil ku kritike americkej zahraničnej politiky vtedajšieho nemeckého kancelára a francúzskeho prezidenta, ktorí odmietli účasť svojich krajín na invázii do Iraku. Dodnes tieto médiá monopolne ovládajú spoločenskú scénu a mienku – a to v rozpore nielen s realitou, ale aj potrebami verejnoprávnosti na Slovensku.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.