Rok viery a 1 150. výročie misie sv. Cyrila a Metoda si uctili aj slovenskí umelci
Perspektívne Dotyky slovanskej vzájomnosti
Emil SEMANCO – Foto: autor
Keď vlani koncom júna metropolitná Kapitula sv. Víta v Prahe pripravovala pod patronátom pražského arcibiskupa Dominika Duku na Pražskom hrade v Mladotovom dome výstavu Cestou k poznaniu ako príspevok k Roku viery a 1 150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, manažérka Hradčanskej galérie Svetlana Kalousková ponúkla účasť na nej aj slovenským výtvarným umelcom, aby v týchto kultúrno-duchovných dimenziách vkročili do projektu Dotyky slovanskej vzájomnosti.
Uvedenie výstavy Cestou k poznaniu, na ktorej sa svojimi prácami zúčastnili tri desiatky českých a slovenských výtvarných umelcov, sa uskutočnilo 27. júna minulého roku, pričom jej organizačné portfólio popri Hradčanskej galérii J. Kalouska rozšírili duchovní činovníci Kapituly u Sv. Víta a Chrámu Cyrila a Metoděje v Prahe, Jednota výtvarných umělců českých, Umelecká beseda slovenská, Slovenský inštitút v Prahe, Slovanská spoločnosť a Obchodná komora pre strednú a východnú Európu. Pod koncepciu a kurátorské práce sa podpísala Mgr. Svetlana Kalousková, rodáčka z Prešova, a ThDr. Jan Šuvarský, libreto o odkaze solúnskych bratov pripravil Václav Huňáček, docent slavistiky na Filozofickej fakulte UK v Prahe. Na vernisáži, na ktorej sa zúčastnila prvá dáma ČR pani Ivana Zemanová, zástupcovia diplomatických misií a ďalší hostia, vystúpil Pražský katedrálny zbor a sólistka opery Národného divadla v Prahe pani Lenka Šmídová za sprievodu klaviristky Mariny Kantorovej, profesorky HAMU. V slovenskej expozícii na výstave boli diela Márie a Andreja Rudavských, Ľudmily Cvengrošovej, Anny a Antona Galkovcov, Mariána Polonského, Stanislava Harangozóa, Alojza Drahoša, Emila Semanca, Milana Tvrdoňa, Emílie Jakubisovej, Mariána Vidu, Melity Gwerkovej a Ľudmily Hoffmanovej-Chrenkovej.
■ ZNAMENIE CESTY
V príhovoroch na otvorení okrem iného zaznelo, že „prijatie kresťanskej viery bolo zásadným zvratom, ktorý usmernil beh našej histórie a prakticky nás zaradil medzi civilizované národy Európy“. Václav Huňáček: „Úspech dôležitého misijného poslania Cyrila a Metoda bol do istej miery podmienený vzdelaním a životom, ktorý obaja viedli predtým, než sa vydali k nám na Moravu. Práve táto cesta, životná cesta týchto vierozvestcov je hlavnou náplňou výstavy na Pražskom hrade. Nie je to však iba cesta ich poznania, je to aj životná a duchovná cesta nás všetkých. Preto je motív cesty hlavným motívom na výstave, na ktorej sú nielen obrazy zo života svätcov, ale najmä abstraktné poňatie cesty ako takej.
■ ZÁHREBSKÉ REFLEXIE
Umelecká beseda slovenská po dobrých skúsenostiach z uvedenia svojej reprezentačnej produkcie v záhrebskej Galérii Art blok za účasti vtedajšieho veľvyslanca Igora Furdíka v marci 2009, ústretovo prijala ponuku Hradčanskej Galérie J. Kalouska a záhrebského umeleckého združenia Ama Artem, aby v cykle výstav Dotyky slovanskej vzájomnosti pokračovala predstavením tvorby svojich členov v Záhrebe. V náhodnej, ale o to príťažlivejšej symbolike Ulice Cyrila a Metoda, kde sú dislokované centrálne štátne a vládne a štátne objekty – aj Galéria magistrátu mesta Záhreb – sa tu od 9. do 22. septembra 2013 predstavila trojica členov UBS – Stanislav Harangozó, Milan Tvrdoň a Emil Semanco výberom zo svojej tvorby. Hlavnou organizátorkou pobytu a prezentácie slovenských výtvarníkov v Záhrebe bola vedúca chorvátskeho spolku Ama Artem Dr. Dajana Budovac, Obchodná kancelária Verebová/Haluková, Stredoeurópska, východoeurópska a stredoázijská obchodní komora –SVSOK a Svetové združenie Slovákov žijúcich v zahraničí. Na úspechu výstavy má výrazný podiel aj naša diplomatická misia, kde práve v čase konania Dotykov slovanskej vzájomnosti nastúpil nový veľvyslanec Juraj Priputen, ktorý umelcov osobne prijal, pričom sa načrtli ďalšie možnosti kultúrnej výmeny.
■ PRVÁ NA SLOVENSKU
Združenie Ama Artem, ktoré má okolo sto členov po celom Chorvátsku, po minuloročnej výstave v Prahe priviezlo vo februári tohto roku kolekciu prác v reláciách projektu Dotyky slovanskej vzájomnosti do galérie Slovenského rozhlasu v Bratislave. Za participácie už spomínaných organizátorov a sponzorov sa tu predstavili takmer štyri desiatky chorvátskych amatérskych výtvarníkov vedených vedúcou združenia Dajanou Dubovac, profesiou lekárkou, s prácami na tému Slovanstva, jeho histórie, charakteristík, symboliky, vzájomných kontaktov. Ako hostia prišli do Bratislavy spoločne s chorvátskymi priateľmi taliansky maliar Giangi Cornelio a ukrajinská konceptualistka Lesya Ryba-Terlecky, žijúca v Londýne. Všetci vyslovili presvedčenie, že projekt takýchto prezentácií umelcov slovanských národov má perspektívu a treba ho ďalej rozvíjať a obohacovať.
1 Komentár
.... a v Chorvátsku chcu CYRILIKU - zakázať ? "Staré dobré" - latinské - pokrytectvo ?!