Prečo je nám Sýria natoľko užitočná


KERNÝ webSPOZA OPONY

Prečo je nám Sýria natoľko užitočná

Dušan D. KERNÝ

Vývoj na Blízkom východe je pre nás na Slovensku – aj keď to znie paradoxne – užitočný. Je to osobitná slovenská zvláštnosť: ukazuje sa totiž, že svet vyzerá úplne inak, ako doteraz tvrdili prakticky monopolne všetky médiá a autori. A ešte k tomu ukazuje, akí sme neraz od diania vo svete izolovaní a neskoro informovaní.

Keď to zasadíme do stredoeurópskych súvislostí, vidíme, že v slovenskom mediálnom svete sa vlastne nenachádza nijaký objektívny dôveryhodný autor, ktorý by sa vyznal v problematike Blízkeho východu ako takého a niektorých štátov a náboženstiev osobitne. Tí, ktorí sledujú zahraničné elektronické médiá, vidia reálny obraz v reálnom čase, tamojší komentátori a komentátorky stoja priamo na mieste udalostí. Jeden príklad za všetky – po päť a pol roku sa vracia do Prahy po skončenej misii spravodajca Českého rozhlasu so sídlom v Jeruzaleme. Odtiaľ pokrýval celú oblasť a Česku sprostredkoval skutočný obraz situácie a nie propagandistické klišé.

Svet ako celok, ale aj jednotlivé štáty vyzerajú úplne inak, a teda nedá sa o nich hovoriť ako doteraz. Rozpadol sa slovník doterajších argumentov, jazyk mediálnej podpory vojenských zásahov, rozpadol sa jazyk liberálneho kapitalizmu a inváznej zahraničnej politiky presadzovania ľudských práv.

Pritom, ako to vidno aj v Sýrii, všetko je zrejme naopak – hlavným problémom nie je bezohľadný diktátor, ale náš strach, aby sme jeho likvidáciou neumožnili víťazstvo jeho oponentov, rôznych odnoží radikálnych organizácií typu al-Káida. Podobný paradox sme sledovali aj v Egypte. Videli sme „arabskú jar“, ako zvrhla diktátora Mubaraka, a teraz zasiahla armáda podporovaná USA. Videli sme opakovanú streľbu do demonštrantov a zatvorenie prezidenta, víťaza volieb, ktorých sa dožadovalo aj medzinárodné spoločenstvo.

Všetko je inak, ak nie naopak – počnúc Vatikánom, ktorý na Slovensku vnímame osobitne –, a končiac dnešným Washingtonom. Alebo Dolnou snemovňou v Londýne, ktorá nielenže nepodporila vojenský útok na Sýriu, ale priamo sa tým postavila proti predsedovi britskej vlády a doteraz platným zásadám partnerstva Británie s USA. Aký je to rozdiel od T. Blaira, ktorý pred desaťročím podporil Bushovu vojnu v Iraku a nemálo urobil pre presadenie liberálnej doktríny zdôvodňujúcej zásahy proti suverénnym štátom, keď ide o porušovanie ľudských práv.

Odvtedy uplynulo desaťročie. Všetko je inak počnúc Blízkym východom, vývojom  v Čínskej ľudovej republike, nehovoriac o kríze eura. V nej sa len čaká, ako prehrmia voľby v spolkovom Nemecku, aby sa naplno mohlo hovoriť. Napríklad o tom, že ak ide o prispôsobivosť k potrebným zmenám, najväčšie ekonomiky sú okrem Nemecka – Španielsko, Taliansko a Francúzsko – „rizikové štáty“. A ak ide o Grécko, chodí sa okolo horúcej kaše. Hlavným problémom je grécka zadlženosť. A tá nebude ani v roku 2020 (!) nižšia ako 120 percent ročného produktu Grécka. Bude treba ďalšie záchranné miliardy, a to možno aj pre Portugalsko, Slovinsko či Cyprus!

Isteže, je prirodzené, že dnes vyzerá svet inak. Podstatné však je, aby vyzerali inak naše informácie o ňom, aby nielen prestal doterajší monopol jazyka liberálneho kapitalizmu, ale aj jazyka izolácie verejnoprávnych médií od reálnych udalostí. Musíme zrejme zmeniť jazyk mediálneho prostredia a o. i. znovu sa vrátiť k tradícii zahraničnopolitických spravodajcov verejnoprávnych médií. Teraz, keď po exšéfredaktorke Sámelovej odišiel z RTVS aj exriaditeľ Machaj, posledný predstaviteľ éry, keď sa rušila mnoho desaťročí trvajúca tradícia siete slovenských zahraničných spravodajcov vo svete, azda doba dozrela.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.