Prvý František a jezuita otvára dvere cirkvi


Objavila sa silná morálna autorita pre dnešný globalizovaný svet

Prvý František a jezuita otvára dvere cirkvi

Dušan D. KERNÝ – Foto: internet

 

Voľba 266. pápeža rímskokatolíckej cirkvi, prvej hlavy cirkvi v dejinách z Južnej Ameriky, prvého Františka a prvého jezuitu, je dôležitou celosvetovou udalosťou nielen pre cirkev samotnú. Celý dnešný globalizovaný svet očakáva a potrebuje silnú morálnu autoritu. Tá prichádza práve teraz a z Ríma.

Potrebu silnej morálnej autority zdôrazňuje aj stanovisko slovenského ministerstva zahraničných vecí. Význam pre Slovensko osobitne spočíva v očakávaní odozvy na prezidentovo pozvanie pápežovi Františkovi. Ide o návštevu pri príležitosti 1 150. výročia príchodu svätého Konštantína a Metoda na slovenské územie. Pozvanie nás spája aj s podobným českým úsilím. Západní susedia chcú pápeža uvítať počas cyrilo-metodských slávností na Morave.

  • NOVÝ PROGRAM

Veriacich oslovuje aj program nového pápeža: „Snažíme sa byť cirkvou, ktorá vychádza zo seba, ide k ľuďom, ktorí s ňou nemajú kontakt, nepoznajú ju alebo z nej odišli a je im ľahostajná, ak sa cirkev začne uzatvárať sama do seba, bude bezmocná.“  Voľba je symbolom zmeny ťažísk pôsobnosti cirkvi, hovorí o tom, že chudoba je hlavným problémom a skromnosť je prvoradá. Je to aj zmena voči predchodcovi, pretože kardináli sa „opravili“, zvolili tentoraz toho, kto bol v predchádzajúcej voľbe tesne druhý, a ten, koho vybrali, sa v polceste vzdal. Podľa kardinála J. Tomku už teraz sú zrejmé „náznaky veľkých vecí, netreba však očakávať nič výbušné“. Podľa neho však bude nový pápež slobodný. Podľa laických pozorovateľov hlavné slovo budú mať vo vatikánskych vrcholných úradoch umiernení tradicionalisti a konzervatívci. To sa týka aj prvoradej a nevyhnutnej reformy pápežskej kúrie, ako sa priamo vyjadril rakúsky kardinál. Pápežské úsilie bude smerovať k zbrataniu cirkví. Hneď prvý deň napísal pápež list rímskej židovskej obci.

 

  • PRÍPAD BEZÁK

Osobitné pre Slovensko je aj očakávanie silných impulzov pre obnovu cirkvi. A to vzhľadom tak na celkovú neutešenú demografiu, silný pokles počtu veriacich, ale aj veľký nárast sekularizmu. Osobitne neutíchol záujem o vnútrocirkevné rozhodnutia. Preto sa o. i. sústredí pozornosť na kongregáciu pre biskupov, jedného z najdôležitejších vatikánskych úradov, ktorú doteraz viedol kanadský Marc Ouellet, v tejto kongregácii sa riešil „prípad Bezák“. Pre Slovensko azda nový prístup Svätej stolice pomôže aj k úplnému otvoreniu vatikánskych archívov, najmä rokov 1939 – 1945, ale aj toho, ako cirkev pomáhala masívnemu exilu v  povojnových časoch do Latinskej Ameriky, najmä do Argentíny, čo sa bezprostrednej týka aj osudov najvýznamnejších predstaviteľov Matice slovenskej.

 

  • NOVÉ IMPULZY

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) Jeho Svätosti, novému pápežovi, adresovala o. i. slová: „Vaša Svätosť, Cirkev na Slovensku s radosťou prijala správu o Vašom zvolení za najvyššieho pastiera Katolíckej cirkvi... prosili sme, aby Duch Svätý vyvolil takého, ktorý bude pevnou rukou držať kormidlo Kristovej loďky na rozbúrených vlnách súčasného sveta.“ Aktuálne rozhodnutie KBS v takejto chvíli prijať zásadu o záväznej konzultácii kňazov s nadriadenými pred každým mediálnym vystúpením nemohlo prísť v nevhodnejšom čase. Odráža však ak nie nedôveru KBS, ale zdržanlivosť voči neprehľadnému svetu médií, čo mnohí s ňou zdieľajú.

 

  • REAKCIE SVETA

Cirkev nepochybne potrebuje nové impulzy a svet inovatívneho pápeža. Zmena v cirkvi sa stala súčasťou celosvetových očakávaní na zmenu. Generálny tajomník OSN Pan Ki mun sa spolieha na „pápežovo múdre vedenie“. Vedúci predstavitelia Európskej únie vydali spoločné vyhlásenie v nádeji na pontifikát, ktorý sa ponesie v duchu propagovania základných hodnôt mieru, solidarity a ľudskej dôstojnosti. Z Moskvy adresoval prezident V. Putin a predstavitelia pravoslávnej cirkvi do Ríma „presvedčenie, že vzájomná spolupráca medzi Ruskom a Vatikánom sa bude naďalej úspešne rozvíjať na základe spoločných kresťanských hodnôt, ktoré nás zjednocujú“.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.