Spoločenská korektnosť už od prvej triedy


šlabikár - štvorecNový Hupsov šlabikár Lipka dezorientuje deti v ich prirodzenosti

Spoločenská korektnosť už od prvej triedy

Eva ZELENAYOVÁ – Foto: archív SNN

Základným a stredným školám dlhodobo chýbajú učebnice. Aj pred začiatkom tohto školského roku bolo známe, že školy si budú musieť poradiť bez trinástich učebníc. Pred začiatkom letných prázdnin rezort školstva oznámil, že šlabikár Lipka nebude. Takmer tisícke základných škôl hrozilo, že nebudú mať pre prvákov šlabikáre. Táto situácia vznikla preto, lebo jedna z autoriek odstúpila od licenčnej zmluvy s vydavateľstvom Aitec, ktoré šlabikár pripravovalo.

Rezortné ministerstvo koncom júna vyhlásilo rýchlu verejnú súťaž, začiatkom augusta vybrali staronového vydavateľa firmu Aitec a hneď aj podpísali novú zmluvu. Do súťaže sa nezapojilo vydavateľstvo Orbis Pictus, ktoré má v ponuke dva šlabikáre, lebo podľa vyjadrenia jeho riaditeľa Stanislava Madarása „príprava kvalitnej učebnice trvá dva až tri roky“. A v tomto prípade išlo o mesiace – len o dva mesiace!

■ ČUDNÉ VZORY

Školy si môžu vyberať z troch šlabikárov, ktoré dotuje rezort školstva. Tí, čo si objednali šlabikár Lipka, dostali Hupsov šlabikár. Podľa riaditeľa cirkevnej základnej školy (ZŠ) v bratislavskej Karlovej Vsi Jána Horeckého „šlabikárom Lipka sa tiahla niť hodnoty rodiny, Hupsovým šlabikárom Lipka nás sprevádza škriatok Hups, ktorý nie je začlenený do žiadnych vzťahov“. Deťom sa už v prvej triede predkladajú vzory neúplných rodín. Príkladom je článok zo šlabikára k písmenu Ž: „Volám sa Žigmund a moja mama Žofia. Má krásne vlasy. Sú čierne ako žúžoľ. S mamičkou žijeme sami dvaja. Ocko si ma bráva cez víkend. Mamičke býva smutno. Žijeme na prízemí. Nad nami býva ujo Žubajík. Občas pomáha mamičke s vodou alebo žiarovkou a elektrinou. Pred pol rokom požiadal ujo Žubajík mamičku o ruku. Najprv bola prekvapená. Potom sa potešila. Už to pre mňa od zajtra nebude len ujo Žubajík, ale druhý ocko. Zajtra sa ožení s mojou mamičkou. Teraz budem mať ocka aj cez víkend, aj cez týždeň.“

šlabikár titulkaJednou z autoriek Hupsovho šlabikára je spisovateľka detskej literatúry Gabriela Futová. Už názvy jej kníh naznačujú, čím oslovuje detského čitateľa: Hľadám lepšiu mamu, Nejdem, a basta, Naša mama je bosorka, Keby som bola bosorka...

■ BEZPOHLAVNÝ HUPS

Hovorca ministra školstva Michal Kaliňák na otázku SNN, kto alebo čo je Hups, odpovedal: „Postavička Hupsa je ústrednou postavou motivačných textov pri jednotlivých písmenkách v šlabikári. Jeho úlohou je motivovať žiakov na čítanie. Postavičku škriatka autorka G. Futová zvolila preto, aby sa predišlo diskriminácii pohlaví, aby správanie Hupsa nebolo pripisované ani chlapcom, ani dievčatám, ale vo všeobecnosti deťom.“ Kaliňák tvrdí, že v šlabikári sa „nenachádzajú žiadne texty ani úlohy a cvičenia, ktoré by boli v rozpore s ideálnou rodinou“. Na otázku, či je v súlade s požiadavkami Štátneho vzdelávacieho programu, odpovedal: „Šlabikár je koncipovaný v súlade s požiadavkami platného Štátneho vzdelávacieho programu tak po obsahovej, ako i odbornej stránke. Zároveň rešpektuje všeobecné i špecifické ciele výchovy a vzdelávania. Taktiež rešpektuje najmodernejšie trendy vo vzdelávaní a dodržiava spoločenskú korektnosť. Bol komplexne posúdený deviatimi lektormi. Lektori posudzovali učebnicu v šiestich kategóriách: I. Súlad so ŠVP, II. Rozvoj osobnosti, III. Výber a spracovanie obsahu, IV. Didaktické spracovanie, V. Grafická úprava a VI. Spoločenská korektnosť. Lektori v záverečných vyjadreniach odporúčali navrhovanú učebnicu vydať.“  

Nedávno sme v Slovenských národných novín uverejnili protest herečky Evy Kristinovej proti snahám LGBT skupín a ochote vládnej moci na Slovensku zakomponovať do nášho legislatívneho systému nadštandardné práva pre homosexuálnu menšinu v duchu gender kultúry. Nie je aj príklad „spoločensky korektného“ šlabikára pre prváčikov súčasťou tohto neslýchaného útoku proti slovenskej morálke...?

 


 

Slovensko má legitímne právo aj povinnosť chrániť svoju kultúrno-etickú zvrchovanosť

Odhaľujeme ďalšie prejavy konšpiračných snáh o rodovú rovnosť

Maroš SMOLEC, Emil SEMANCO

V Slovenských národných novinách (SNN) 49 sme publikovali informáciu o Hupsovom šlabikári Lipka pre žiakov 1. ročníka základných škôl. Pri písmene Ž sme uverejnili text o tom, ako žije matka sama so synom a napokon si vezme za manžela suseda, ktorý jej pomáha pri domácich prácach. Komponovanie takýchto „korektných“ výchovných a vzdelávacích prvkov nemá nič spoločné s kresťanskými koreňmi našej spoločnosti.

Takéto iniciatívy sú sofistikovaným prejavom homosexuálnej menšiny a gender spoločenstva, ako získať nadpráva. Smutné je, že svoje ciele dosahujú tak, že sa o nich musia učiť deti väčšiny, ktorej sú takéto spôsoby na míle vzdialené. Už odmalička sa snažia presviedčať naše deti, že rozpad manželstva je – ako keby – prirodzený. Šokom pre SNN bol text učebnice Etická výchova pre 4. ročník základných škôl pod názvom Môj zvláštny sen.

POD PLÁŠTIKOM PRÁV

Kyselicová

Píše sa v nej: Predstav si, že sa ti sníva sen, v ktorom si sa premenil na dieťa opačného pohlavia. Akým/akou by si chcel/chcela byť? Čo by si v tomto sne robil/robila? Ako by si to prežíval/prežívala? Napíš alebo nakresli tento svoj sen. Čo to táto zmena priniesla? Chcel/chcela by si, aby sa tvoj sen stal skutočnosťou? Porozmýšľaj a povedz, aké výhody máš, že si práve chlapcom alebo dievčaťom? Na podobné prejavy v poslednom o bdobí zareagovali aj slovenskí katolícki biskupi svojím ostatným pastierskym listom. „Slovensko má legitímne právo aj povinnosť chrániť svoju kultúrno-etickú zvrchovanosť pred cudzorodými ideologickými experimentmi, zneužívajúcimi oblasť ľudských práv na rozklad tradičnej spoločnosti. SNS preto so zadosťučinením víta pastiersky list Konferencie biskupov Slovenska, v ktorom upozornila spoločnosť na nebezpečenstvo neomarxistických ideológií multikulturalizmu a genderizmu. Národniari sa pripájajú k spontánnemu vzdoru širokej verejnosti zastaviť fanatické internacionálne experimenty Viera Kyselicová

sexuálnej kolonizácie rodiny, “ píše sa v stanovisku podpísanom podpredsedom SNS Rafaelom Rafajom, ktorý nám poslal do redakcie.

  • MINISTER REAGUJE

Našťastie minister školstva Dušan Čaplovič začal konať. Konštituoval komisiu, ktorá sa má stretnúť a s autormi šlabikára prehodnotiť niektoré textácie. Práve v čase uzávierky tohto vydania komisia rokovala. Jej členka Viera Kyselicová, riaditeľka Arcidiecézneho školského úradu v Bratislave, pre SNN uviedla: „V novom šlabikári absentuje význam rodiny, rodinného spolunažívania. Chýbajú poučné informácie o prírode, ročných obdobiach, sviatkoch, slovenských tradíciách, o národe, vymizli texty  ľudovej slovesnosti a klasické texty slovenských autorov, vyskytuje sa v ňom mnoho nespisovných slov a niekoľko znevažujúcich vyjadrení. Prváci majú právo pracovať s takou učebnicou šlabikára, ktorá vychádza z našej vlastnej slovenskej kultúry, buduje vzťah k rodine, blížnym, národu, vlasti, prírode a vyhovuje pedagogicko-didaktickým zásadám.“ O  výsledkoch stretnutia komisie s autormi šlabikára budeme informovať.

ZAHMLIEVANIE PRIORÍT

SNS vyzvala premiéra Roberta Fica, aby nariadil ministrovi M. Lajčákovi definitívne stiahnuť kontroverznú Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv z dôvodu jej protiústavnosti, keďže dokument je prešpikovaný ideologickými dogmami multikulturalizmu a genderizmu. Podľa Ústavy SR sa Slovenská republika nesmie viazať na nijakú ideológiu, aj keby sa odvolávali na transpozíciu smerníc EÚ.

 

Prečítajte si aj komentár Evy Zelenayovej na túto tému: TU.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.