Telá mŕtvych horolezcov by dnes večer malo priviesť komerčné lietadlo

Príslušník nepálskej armády hľadá obete po utorkovej prudkej snehovej víchrici počas záchrannej operácie v priesmyku Thorong La v Nepále, v nedeľu 19. októbra 2014. Foto: TASR/AP

Káthmandu 20. októbra (TASR) - Zo 41-menného zoznamu Slovákov v Nepále sa stále nepodarilo spojiť s jedenástimi. TASR to potvrdil šéf tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Peter Susko.

Kontaktné údaje pochádzajú zo systému dobrovoľnej registrácie, ale aj od samotných príbuzných. Tento zoznam majú k dispozícii aj úrady v Nepále.

Okrem týchto 41 Slovákov sa v krajine nachádzala aj desaťčlenná skialpinisticko-horolezecká výprava, ktorú v utorok 14. októbra večer zasiahla v základnom tábore pod vrchom Dhaulágirí lavína.

Siedmim Slovákom a jednému Čechovi sa podarilo zachrániť, dvom z nich - Janovi Matlákovi a Vladovi Švancárovi, ako aj trom nepálskym horským vodcom sa vyčíňanie počasia stalo osudným.

Telá mŕtvych horolezcov by dnes večer malo priviesť komerčné lietadlo. Ostatní členovia výpravy si návrat domov riešia po vlastnej linke.

Nepálske úrady končia šesťdňové pátranie po nezvestných turistoch

Nepálske úrady plánujú dnes ukončiť pátranie po nezvestných turistoch, ktorých minulý týžden zasiahli v horách na severe krajiny prudké snehové víchrice a lavíny.

Podľa záchranárov sa už všetkých nezvestných turistov podarilo dostať do bezpečia, oznámila agentúra AP.

Záchranné operácie, ktorých postup komplikovali menšie lavíny a nepriaznivé počasie, dnes vstúpili do šiesteho dňa. Nepálske úrady dnes oznámili, že už nemajú v úmysle pokračovať v pátraní.

Informácie o prípadných ďalších nezvestných a ich počte sa rôznia. Niektoré zdroje stále hovoria o šiestich až siedmich nezvestných osobách.

"Dnešok je posledným dňom pátracej a záchrannej operácie. Odteraz už môžeme len dúfať, že tí, čo sú nezvestní, budú kontaktovať nás alebo svoje rodiny," povedal novinárom predstaviteľ Združenia turistických kancelárií Nepálu. Podľa jeho slov už medzi nezvestnými nefigurujú žiadni turisti, len niekoľkí miestni nosiči a horskí vodcovia, uviedla agentúra Reuters.

Podľa nepálskeho úradu pre katastrofy boli už zachránení všetci turisti a horskí vodcovia. "Pokiaľ vieme, na trase (okolo Annapurny) už nie sú uviaznutí nijakí ďalší ľudia," povedal predstaviteľ úradu, ktorého citovala agentúra AP.

Záchranári dnes objavili v snehu mŕtve telo ďalšej obete, izraelského turistu. Celkový počet obetí sa tak zvýšil na 40. Dovedna bolo zachránených takmer 600 ľudí, uviedla agentúra Reuters.

Medzi minimálne 34 identifikovanými obeťami sú turisti z Kanady, Indie, Izraela, Poľska a Japonska, ako aj dvaja Slováci.

V priebehu dnešného dňa sa majú uskutočniť posledné lety záchranárskych helikoptér v okresoch Mustang, Manang a Dolpa, v ktorých boli nájdené telá všetkých obetí. V oblasti však naďalej zostanú utáborené niektoré vojenské posádky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.