Pakistanský premiér po masakri v škole zrušil moratórium na trest smrt

Vojaci prichádzajú na zásah po tom, čo ozbrojenci zajali stovky študentov a učiteľov v priestoroch školy v meste Pešávar na severozápade Pakistanu 16. decembra 2014. . Foto: TASR/AP

Islamabad 17. decembra (TASR) - Pakistanský premiér Naváz Šaríf dnes zrušil moratórium na trest smrti. Stalo sa tak v súvislosti s útokom fundamentalistického hnutia Taliban na štátnu vojenskú školu v meste Pešávar, pri ktorom prišlo o život 141 ľudí, väčšinou detí.

V Pakistane sa začal trojdňový štátny smútok za 132 detí a deviatich zamestnancov školy, ktorí sa stali obeťou najtragickejšieho útoku spáchaného doteraz hnutím Taliban na území krajiny.

Premiér Šaríf dnes útok označil za "celonárodnú tragédiu rozpútanú divochmi". Nazval tak siedmich povstalcov Talibanu, ktorí zaútočili na armádou spravovanú štátnu školu v Pešávare.

K zodpovednosti za útok sa prihlásila pakistanská vetva Talibanu - Tehríke Tálibán Pákistán (TTP) - s tým, že ide o odvetu za veľkú ofenzívu, ktorú vládne jednotky začali v júni v kmeňových oblastiach na severozápade Pakistanu.

Agentúra DPA informovala, že pakistanské denníky sú dnes plne článkov odsudzujúcich "diabolských vrahov našich anjelikov", ako napísal v angličtine vychádzajúci denník The Nation.

Najbližší spojenec pakistanských talibov - afganský Taliban - útok na školu odsúdil, pretože je "proti základom islamu".

Pohreby obetí sa v súlade s moslimskými tradíciami začali už v utorok a pokračovali aj dnes. Na rôznych miestach krajiny sa konajú smútočné zhromaždenia a protestné pochody. Vlajky na všetkých úradoch, verejných budovách a školách, ako aj na pakistanských zastupiteľstvách v zahraničí, budú počas troch dní štátneho smútku spustené na pol žrde.

Premiér Šaríf dnes vyzval na zvolanie konferencie so zastúpením predstaviteľov všetkých politických strán, na ktorej by sa diskutovalo o reakcii na masaker v pešávarskej škole. Opozičný vodca Imran Chán prisľúbil účasť na konferencii, ktorá je potrebná "na dôkaz jednoty národa v čase tragédie". Zároveň zrušil zhromaždenie na protest proti Šarífovej politike.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.