Nitrianski colníci zaistili nebezpečné vianočné reťaze i čínske mixéry

Vianočná svetelná reťaz Foto: Facebook

Nitra 18. decembra (TASR) - Nitrianski colníci zaistili v uplynulých dňoch v spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou (SOI) tovar, ktorý by mohol byť nebezpečný pre spotrebiteľa. Po vykonaní colnej kontroly kontajnerov v pobočke v Nových Zámkoch a Nitre zistili, že 19.978 vianočných svietiacich reťazí, 57 elektrických kuchynských mixérov a 3600 gumených pracovných rukavíc nespĺňa základné požiadavky Európskej únie týkajúce sa bezpečnosti výrobkov a ochrany spotrebiteľa. Tovar dovezený z Číny bol určený na európsky trh.

"Na základe stanoviska SOI colný úrad neprepustí na trh EÚ tovar, ktorý by pri svojom používaní mohol spôsobiť materiálne škody, ale aj ohrozenie zdravia či života spotrebiteľov. Tovar bude zničený pod colným dohľadom alebo bude vyvezený späť mimo územia EÚ," informoval hovorca Colného úradu Nitra Stanislav Pacher.

V prípade vianočných svietiacich reťazí chýbalo na tovare označenie údajmi v súlade s harmonizovanými európskymi právnymi predpismi, ako sú označenie pôvodu, symbol II. triedy alebo III. triedy, ktorý je potrebný, označenie stupňa ochrany proti prachu a vlhkosti alebo upozornenie, že reťaz je len na vnútorné použitie. Elektrické mixéry neboli označené pomenovaním, obchodnou značkou, identifikačnou značkou výrobcu alebo zodpovedného predajcu. Výrobok nebol označený údajmi o výrobcovi alebo dovozcovi či dodávateľovi a výrobok bol označený označením CE v nesprávnej veľkosti. Gumené rukavice neboli označené označením CE, požadovanom všeobecne pri osobných ochranných prostriedkoch. Pacher upozornil, že nitrianski colníci budú aj naďalej pokračovať v kontrolách tovaru týkajúcich sa ochrany spotrebiteľa a to i v inom ako predvianočnom období.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.