TIP hovorí o e-voľbách, podľa MV tomu bránia zvýšené náklady

Na snímke sprava predseda strany Tomáš Hudec a podpredsedovia Jana Vološinová, Ivana Augustinská a Martin Schwantzer. Foto: FOTO TASR/Dušan Hein

Bratislava 27. decembra (TASR) – Mimoparlamentná strana TIP tvrdí, že v nasledujúcich parlamentných voľbách by Slováci mohli voliť aj cez internet.

Zavedenie takéhoto hlasovania by podľa šéfa strany Tomáša Hudeca nemal byť problém a myslí si, že by zvýšilo volebnú účasť a znížilo náklady na tlač volebných lístkov.

"Mohlo by to osloviť mladú generáciu, ktorá voľby väčšinou ignoruje," informoval TASR Hudec. Hlasovať by sa podľa neho mohlo tak ako v Estónsku – cez občianske preukazy s elektronickým čipom a čítačkou napojenou cez počítač a internet.

Podľa ministerstva vnútra, ktoré voľby organizačno-technicky zabezpečuje, bránia voľbám cez internet na Slovensku zvýšené náklady pre štát. "Kedy pomer ceny na zavedenie systému je neporovnateľný s výkonom vo forme volebnej účasti," reagovala pre TASR Dana Pohlodová z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra.

V aktuálnych volebných kódexoch možnosť hlasovania elektronicky nie je a ministerstvo sa ním bude zaoberať až v prípade celospoločenskej dohody. "Vychádzali sme zo skúseností iných európskych krajín, kde sa elektronické hlasovanie neosvedčilo pre nedostatočnú možnosť kontroly priebehu hlasovania, porušovania tajnosti hlasovania či nefunkčnosti," uzavrela Pohlodová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.