Kaštieľ v Radoli má po dvojmesačnej rekonštrukcii obnovenú fasádu

Na snímke pohľad na Radoľu smerom na Kysucké Nové Mesto z Koteliska. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Radoľa 27. decembra (TASR) – Kaštieľ v Radoli, ktorý je jedinou renesančnou pamiatkou na Kysuciach a patrí medzi najstaršie historické objekty, má po dvojmesačnej rekonštrukcii obnovenú fasádu. TASR o tom informovala Barbora Zúbeková z odboru informácií a zahraničných vzťahov Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sa podľa nej v kaštieli z rozpočtu ŽSK opravila elektroinštalácia, vybudovala kanalizačná prípojka, nové toalety a od októbra 2014 sa počas dvojmesačnej rekonštrukcie realizovali práce spojené s obnovou fasády kaštieľa a sanáciou vlhkosti. „ŽSK investoval 80.000 eur z vlastných zdrojov na rekonštrukciu radoľského kaštieľa. Dôvodom rekonštrukcie bola vlhkosť, ktorá spôsobovala poškodzovanie fasády. Vlhli aj pivničné priestory, v ktorých sa nachádzala expozícia,“ uviedol riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský.

Pri obnove kaštieľa v 80-tych rokoch minulého storočia na muzeálne účely došlo k zničeniu pôvodných historických omietok, ktoré nahradili nevhodnými cementovými omietkami. Pri rekonštrukcii tieto cementové omietky odstránili a nahradili ich novými vápennými omietkami, ktoré sú vhodné na historické kamenné budovy. Krajský pamiatkový úrad v Žiline odsúhlasil všetky práce spojené s touto prestavbou, doplnila Zúbeková.

„ŽSK investuje do rekonštrukcie kultúrnych pamiatok s cieľom ich ochrany, zachovania a zatraktívnenia samotného prostredia a expozícií návštevníkom. Verím, že takéto úpravy kaštieľa prispejú k zvýšeniu jeho atraktivity a prilákajú nových návštevníkov do historickej kysuckej obce Radoľa,“ dodal predseda ŽSK Juraj Blanár.

Kaštieľ Radoľa pochádza z konca 16. storočia. „Po rekonštrukcii v roku 1983 je sprístupnená stála expozícia Kysuckého múzea Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek, ktorú naposledy čiastočne reinštalovali v roku 2008. Okrem toho si návštevníci môžu pozrieť aj ďalšie stále expozície Odkaz Cyrilometodskej tradície, Svet alchymistu a Meštianske bývanie na Kysuciach,“ uzatvorila Zúbeková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.