Ceny diaľničných nálepiek sa v tomto roku nemenia, ostávajú papierové

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 1. januára (TASR) - Vodiči osobných áut budú aj v tomto roku platiť za diaľničné nálepky rovnaké ceny ako v roku 2014. Diaľničné známky pritom aj naďalej ostávajú iba papierové, ich elektronickú podobu sa zatiaľ zaviesť nepodarilo.

V roku 2015 tak budú motoristi platiť za ročnú známku 50 eur, mesačná nálepka ich bude stáť 14 eur a 10-dňová 10 eur. Diaľničnými nálepkami platia na Slovensku vodiči áut do 3,5 tony za jazdu po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest.

V roku 2015 chce pritom štát zaviesť do praxe aj elektronické diaľničné známky, ktoré majú nahradiť doterajšie papierové. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ich chcela pôvodne spustiť od januára 2015, tento termín však nestihla.

Stále sa totiž neuzavrela súťaž na firmu, ktorá by túto službu poskytovala. V tendri sa objavili námietky. Platba za spoplatnené cesty pre vodičov osobných áut sa však podľa diaľničiarov nijako nenaruší, keďže fungujú klasické papierové nálepky.

Kedy presne bude spustený systém elektronických známok, závisí od ukončenia procesu verejného obstarávania a následného podpisu zmluvy s víťazným uchádzačom. Zo súťaže má vzísť aj konkrétna technológia elektronických diaľničných známok. Tender na elektronické známky spustila NDS ešte v januári 2014, ich cenu odhaduje na 35 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.