I. MATOVIČ: P. Pollák drie, od Smeru ale potrebuje ústretovosť

Bratislava 2. januára (TASR) - Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO) drie v rámci možností, ktoré má, od vládnej strany Smer-SD ale potrebuje viac ústretovosti. Pre TASR to povedal líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je s prácou Polláka aj v roku 2014 veľmi spokojný.

"Peter robil v októbri odpočet svojej činnosti po dvoch rokoch. Najskôr som najviac registroval, že postavili kontajnerové školy, neskôr, keď som si čítal zoznam aktivít, sám som bol milo prekvapený. Urobili toho veľmi veľa," povedal Matovič. Zároveň priznal, že keď nedávno Pollák cítil pokles záujmu zo strany vlády, napísal všetkým ministrom cielené výzvy, čo očakáva. "Vraj má dobrú odozvu, uvidíme, ako to dopadne," uviedol šéf OĽaNO.

Na otázku, či Pollák Rómov zjednocuje, Matovič odpovedať nevedel. "V každom prípade je to prvý rómsky poslanec, ktorý je ochotný povedať, že koláče nebudú bez práce, a to je správne. Presadzuje dobré veci bez ohľadu na to, či ho budú mať ľudia v osadách radi, alebo nie. Stál za tým, aby si sociálne odkázaní v osadách museli svoje dávky odpracovať a tým sa voliči nekupujú. To si na ňom veľmi vážim," deklaroval.

V súvislosti s kritikou predstaviteľov KDH, podľa ktorých Pollák Rómov nespája, ale ich rozdeľuje a napätie medzi majoritou a Rómami sa za jeho pôsobenia zvýšilo, Matovič povedal, že ho takáto interpretácia mrzí. "Videl som tú tlačovku. Bol tam bývalý splnomocnenec Miroslav Pollák, nominant KDH. To je typ človeka – kde ma položíte, tam som. Štyri roky odslúžil a absolútne nič neurobil. Pripadalo mi smiešne, že on ide kritizovať človeka, ktorý koná," vyhlásil Matovič.

Čo však Pollákovi vyčíta, je pridanie sa k Ľudovítovi Kaníkovi pri neúspešnom presadzovaní tzv. malej rómskej reformy. "Nebudem skrývať, že som v tejto veci nesúhlasil. Dozvedel som sa to neskoro a myslím si, že Ľudo Kaník zneužil Peťa Polláka. Boli to čisto návrhy Ľudovíta Kaníka a spájanie sa bolo zbytočné. Tie návrhy zachádzali do extrémizmu a populizmu. Peter možno videl neochotu v Smere, tak urobil takýto truc krok a pridal sa k týmto návrhom. Takto ale veci riešiť nemal," odkázal Matovič.

OĽaNO je zároveň pripravené podať odpočet Polákovej práce v predvolebnej kampani. "My sa k tomu budeme hrdo hlásiť. Nebojíme sa toho, z bojiska neutekáme. Bolo to správne a zodpovedné rozhodnutie a Peťo urobil veľmi veľa užitočnej roboty. Ľuďom je potrebné vysvetliť, že rómske deti musíme dostať do škôlky, lebo len tak majú šancu byť úspešné v základnej škole aj uplatniť sa v práci. Tí, ktorí chcú počúvať argumenty, tých budeme oslovovať," dodal líder OĽaNO.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.