O českú električku na batériový pohon majú záujem v Amerike

Foto: idnes.cz

Praha 19. januára (TASR) - Česká firma Inekon Group vyvinula a v ostrej prevádzke otestovala električku na batériový pohon. Informuje o tom portál denníka E15.cz.

Teraz bude nasledovať jej sériová výroba a dodávka prvých siedmich kusov takmer za 30 miliónov USD (25,89 milióna eur) americkému Seattlu.

Riaditeľ a spolumajiteľ Inekon Group Josef Hušek uviedol, že súpravu odskúšali v simulovanej prevádzke v Ostrave. Prešla deväť kilometrov bez kontaktu s trakčným vedením. Kapacita jej batérií klesla len asi o 4 %. Na žiadosť amerického zákazníka je rýchlosť jazdy pri využívaní batérií obmedzená na 32 kilometrov za hodinu.

Firma požiadala o udelenie patentu na celkovú koncepciu prepojenia batériového systému s riadením električky.

Seattle sa s výrobcom zatiaľ nezáväzne dohodla na dodaní ďalších 19 električiek. Vedenie Inekonu rokuje o ich dodaní aj s vedením amerického Detroitu.

Vývoj batériového pohonu je reakciou na rastúci záujem o električky, ktoré sú nezávislé na trakčnom vedení. Je o ne záujem pre historické centrá miest.

Inekon však nemá vlastnú výrobu. Tú preň zabezpečujú vybraní strojárski partneri. Firma dosiahla v roku 2013 tržby vyše 192 miliónov Kč (6,88 milióna eur) a zisk 6,3 milióna Kč. Koncom minulého roku v nej získal 51-% podiel čínsky štátny výrobca China Rail Signaling Corporation.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.