Kódex poslanca nemá podľa Beblavého bez fungujúceho zákona význam

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 20. januára (TASR) - Kódex poslanca, ktorý by chcel presadiť predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD), nemá bez fungujúceho zákona o konflikte záujmov veľký význam. Vyplýva to z vyjadrení nezaradeného poslanca a podpredsedu Siete Miroslava Beblavého, ktorý pred časom šéfoval výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a spolupodieľal sa na príprave dosiaľ neprijatej novely zákona o konflikte záujmov.

"Kódex poslanca môže byť doplnkovým nástrojom, ktorý 'mäkkým' spôsobom rieši očakávania od poslanca NR SR. Bez fungujúceho zákona o konflikte záujmov je to však skôr spôsob, ako zakryť to, že Smer nechce skutočne prísne a vymáhateľné pravidlá od verejných funkcionárov," uviedol pre TASR opozičný poslanec.

Beblavý už dlhší čas poukazuje na nefunkčnosť zákona o konflikte záujmov. Z majetkových priznaní nevie podľa neho občan zistiť, či si verejný funkcionár mohol zarobiť na svoj majetok výkonom funkcie, alebo nie. Problémy sú aj s darmi, s pokutovaním previnilcov, ale napríklad aj s tým, že hoci podľa zákona funkcionár porušil pravidlá, väčšina vo výbore môže odhlasovať, že sa nič nestalo a tým je vec uzavretá. Podľa Beblavého to treba riešiť.

Šéf parlamentu Pellegrini by chcel, aby poslanci mali vlastný kódex. Dokument by mal hovoriť, ako sa majú správať v parlamente aj pri stretávaní sa so záujmovými skupinami. Prijímanie darov či konflikt záujmov rieši zákon o konflikte záujmov, ktorý mohol parlament už niekoľkokrát zmeniť. Dosiaľ to ale neurobil, hoci návrh pripravený je. Stretávanie sa so záujmovými skupinami mal zas riešiť zákon o lobingu, ktorý navrhovalo KDH aj Daniel Lipšic (nezaradený). Tieto však parlament tiež neschválil.

Beblavý bol členom pracovnej skupiny na prípravu zmeny zákona. Novela mala riešiť prísnejšie majetkové priznania a iné problémy súčasného zákona. Na novele sa zhodli všetky parlamentné strany vrátane Smeru-SD. Zákon však napokon putoval do parlamentu ako opozičný, keďže Smer-SD od neho odstúpil. Beblavý s kolegami navrhoval novelu naposledy vlani v decembri. Zo schôdze ju napokon stiahol s tým, že sa má o nej ešte rokovať.

Podpredseda NR SR Miroslav Číž (Smer-SD) by mal obnoviť pracovné skupiny, aby urobili balík nových zákonov. Šéf zákonodarného zboru Pellegrini verí, že v priebehu roka 2015 dôjde k úpravám či už rokovacieho poriadku, majetkových priznaní verejných funkcionárov, ako aj k prijatiu kódexu poslanca. 

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.