Prípad sociálnej pracovníčky v kauze utýranej Lucky má nový sudca

Z hlavného pojednávania s Alexandrou H. a Jurajom H. (na snímke) za obzvlášť závažný zločin vraždy v spolupáchateľstve. Archívne foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 22. januára (TASR) - Prípad sociálnej pracovníčky, 54-ročnej Márie H. v kauze utýranej maloletej Lucky Luknárovej bude pojednávať nový zákonný sudca Okresného súdu Bratislava II.

"Predmetná trestná vec bola 15. januára pridelená novému zákonnému sudcovi, keďže doterajší zákonný sudca bol trvale preložený na výkon funkcie sudcu vyššieho súdu. Nový zákonný sudca sa oboznamuje so spisom. V dohľadnom čase po jeho naštudovaní a oboznámení sa s trestnou vecou vytýči termín hlavného pojednávania," uviedol dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Máriu H. odsúdil Okresný súd Bratislava II už koncom októbra trestným rozkazom na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody, v zákonnej lehote však podala voči tomuto rozkazu odpor. Znamená to, že vo veci sa bude riadne pojednávať. Konkrétne Okresný súd Bratislava II trestným rozkazom z 27. októbra uznal obvinenú Máriu H. za vinnú zo spáchania nedbanlivostného prečinu marenia úlohy verejným činiteľom a uložil jej trest odňatia slobody na dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov.

Zároveň obvinenej uložil trest zákazu činnosti spočívajúcej vo výkone zamestnania, povolania alebo funkcie verejného činiteľa na dobu piatich rokov. Sociálnu pracovníčku prokuratúra obžalovala pre to, že do bratislavského bytu problémovej rodiny síce prišla, ale dostala sa len po vchodové dvere a nezabránila tak tragédii.

Na dlhoročné tresty odňatia slobody odsúdil 16. októbra minulého roka senát Okresného súdu Bratislava I manželov Juraja H. a Alexandru H. v kauze utýranej maloletej Lucky Luknárovej. Otčim dievčatka má podľa názoru súdu stráviť vo väzení celkom 18,5 roka, matka dieťaťa 14 rokov. Trest si majú odsedieť v ústave so stredným stupňom stráženia.

Rozsudok ešte nie je právoplatný. Priamo v súdnej sieni sa voči nemu odvolala prokurátorka. Tá navrhovala pre oboch manželov rovnaký trest odňatia slobody vo výške 20 rokov, keď ich konanie posúdila ako obzvlášť závažný zločin vraždy. S tým sa však senát súdu nestotožnil, návrh označil za právne nadkvalifikovaný. Juraj H. bol doposiaľ už šesťkrát súdne riešený za rozličné trestné činy. Kauzou by sa od tohto týždňa mal zaoberať odvolací Krajský súd v Bratislave.

Vysoké tresty nižší súd manželom vymeral s ohľadom na to, že išlo o závažnejší spôsob týrania, surový a trýznivý. Vinných ich uznal z toho, že sa spoločne a opakovane dopúšťali násilia voči maloletej Lucii formou obzvlášť ťažkého príkoria tým, že ju nepriviedli k lekárom v súvislosti s mnohopočetnými zraneniami na tvári a zlomeninou ramennej kosti ľavej ruky s následnou hnisavou ranou a otvorenou zlomeninou. Tým dievčatku spôsobili podľa súdu pretrvávajúce neznesiteľné, kruté až zdrvujúce bolesti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.