Berlinale nominovalo slovenský film Koza na cenu za najlepší debut

Hlavná postava z filmu Koza Foto: Youtube.com

Bratislava 23. januára (TASR) - Prvý hraný film režiséra Ivana Ostrochovského Koza sa bude na 65. ročníku Berlinale (5.-15.2.) uchádzať o Cenu pre najlepší hraný debut. "Medzi debutovými filmami, ktoré nominuje riaditeľ Berlinale Dieter Kosslick, sa prvýkrát nachádza aj slovenský film. Je to pre nás veľká česť a sme riaditeľovi festivalu, ako aj riaditeľovi sekcie Fórum, vďační za prejavenú priazeň," reagoval na vyhlásenie nominácií Ivan Ostrochovský, ktorý je autorom scenára spolu s Marekom Leščákom.

Slovensko-česká dráma zobrazuje príbeh bývalého olympionika, rómskeho boxera Petra Baláža, prezývaného Koza, ktorý sa po rokoch bez tréningov a života v zlých sociálnych pomeroch rozhodne opäť vstúpiť do ringu, v ktorom však nesvietia reflektory slávy a nejde o víťazstvá, ale o to, koľko úderov dokáže Koza zvládnuť.

Koza sa v berlínskom filmovom ringu stretne so 17 snímkami z celého sveta naprieč najdôležitejšími festivalovými sekciami. Víťaza vyberie trojčlenná medzinárodná porota zložená z mexického režiséra Fernanda Eimbckeho, víťaza Strieborného medveďa, amerického dokumentaristu Joshuu Oppenheimera, oscarového nominanta, laureáta Ceny BAFTA a Európskej filmovej ceny a ukrajinskej herečky Olgy Kurylenko, preslávenej ako Bondovo dievča. Víťazný film vyhlásia 14. februára. Cenou je 50.000 eur, ktoré sa rozdelia medzi producenta a režiséra.

Ostrochovského hraný debut sa predstaví vo svetovej premiére 8. februára v sekcii Fórum, ktorá už 45 rokov prináša na berlínske festivalové plátno najzaujímavejšie a najobjavnejšie filmové počiny z oblasti nezávislého autorského filmu. V rámci sekcie sa udeľujú viaceré ocenenia nezávislých porôt - napríklad Cena ekumenickej poroty, Cena Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI či Cena Medzinárodnej konfederácie artových kín C.I.C.A.E.

Koza je tretím celovečerným filmom, na ktorom participovala slovenská produkčná spoločnosť sentimentalfilm Mareka Urbana a Ivana Ostrochovského a bol vybraný na festival Berlinale. Vlani to boli Zamatoví teroristi, v roku 2011 Nesvadbovo - oba dokumenty získali v sekcii Fórum Cenu čitateľov denníka Tagesspiegel.

TASR informovala PR manažérka filmu Zuzana Kizáková.

Pozrite si trailer k fimu Koza

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.