Z druhého piliera bude možné vystúpiť od 15. marca do 15. júna

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (vľavo) a premiér Robert Fico Foto: TASR/Martin Turanovič

Bratislava 28. januára (TASR) – Sporitelia budú môcť vystúpiť z druhého piliera v období od 15. marca do 15. júna tohto roka. Umožniť im to má novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne ministerstva práce, ktorú dnes schválila vláda. Parlament by sa ňou mal zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní už na aktuálnej schôdzi. Zákon má nadobudnúť účinnosť od polovice marca.

Vláda novelou reaguje na situáciu, ktorá vznikla od začiatku tohto roka po spustení výplatnej fázy dôchodkov z druhého piliera. "Ukazuje sa, že aj vzhľadom na výšku dôchodkov, ktoré sú sporiteľom za ich nasporené sumy ponúkané, je v súčasnosti účasť na druhom pilieri pre istú skupinu sporiteľov nevýhodná," zdôvodňuje rezort v materiáli.

Sporitelia preto dostanú možnosť prehodnotiť svoje rozhodnutie a od 15. marca do 15. júna 2015 zo systému vystúpiť. Tak ako pri predchádzajúcich otvoreniach druhého piliera, zákon umožní aj doň vstúpiť.

Vystúpiť z druhého piliera budú môcť všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku či predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), prípadne ktorí si s ňou dohodli vyplácanie výnosu z investovania.

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, musí podľa ministerstva práce Sociálnej poisťovni (SP) doručiť písomné oznámenie s prejavom vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa o tom informuje sporiteľovu DSS, ktorá prevedie jeho nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z nich na účet SP v Štátnej pokladnici. Ak si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená.

"Vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, ani vplyv na hospodárenie obyvateľstva, respektíve na sporiteľov nie je možné odhadnúť, pretože nie je možné odhadnúť počet sporiteľov, ktorí vystúpia zo systému starobného dôchodkového sporenia a ktorí vstúpia do systému starobného dôchodkového sporenia," uvádza rezort.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.