Islamský štát popravil troch čínskych militantov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Peking 5. februára (TASR) - Extrémisti z organizácie Islamský štát (IS) zavraždili troch čínskych militantov, ktorý sa pridali k tejto džihádistickej skupine v Iraku a Sýrii a neskôr sa pokúsili utiecť. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na správu čínskeho štátneho denníka Global Times (Chuan-čchiou š'-pao).

Čína vyjadruje znepokojenie zo vzostupu IS. Obáva sa efektu, ktorý by mohol mať na jej prevažne moslimskú provinciu Sin-ťiang, susediacu s Pakistanom a Afganistanom.

Peking však nevyvinul zatiaľ nijakú snahu podieľať sa na úsilí koalície vedenej Spojenými štátmi, ktorej cieľom je použitie vojenskej sily proti militantnej skupine.

Približne 300 čínskych extrémistov sa pridalo k IS po tom, ako odcestovali do Turecka. Global Times - tabloid čínskej komunistickej strany - o tom informovali vlani v decembri.

Denník dnes citoval nemenovaného kurdského bezpečnostného predstaviteľa, podľa ktorého bol jeden Číňan koncom septembra v Sýrii "zatknutý, súdený a zastrelený". Údajne stratil ilúzie o svätej vojne džihád a pokúsil sa vrátiť na univerzitu v Turecku.

"Ďalším dvom čínskym militantom odrezali hlavu koncom decembra v Iraku, spolu s 11 ďalšími zo šiestich krajín. Islamský štát ich obžaloval zo zrady a vinil z pokusu o útek," povedal predstaviteľ podľa Global Times.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.