Slovenskí europoslanci naďalej nebudú môcť vystupovať v pléne

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 5. februára (TASR) - Slovenskí europoslanci nebudú môcť vystupovať v pléne slovenského parlamentu. Poslanci NR SR totiž odmietli novelu rokovacieho poriadku z dielne Jozefa Viskupiča (OĽaNO).

Poslanec chcel zmeniť zákon tak, aby europoslancom umožnil najmenej raz za kalendárny rok predniesť v pléne NR SR správu o svojej činnosti. Podľa neho by to pomohlo zvýšiť účasť ľudí na voľbách do europarlamentu. Takýto návrh sa pokúšal presadiť Viskupič ešte vlani v lete. Vtedy povedal, že ak by jeho novela neprešla, vtedajší šéf parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) sľúbil, že europoslanci budú môcť svoju prácu prezentovať aj bez zmeny zákona.

Novela Rokovacieho poriadku NR SR vlani neprešla, noví europoslanci prejavili záujem o vystupovanie v pléne slovenského parlamentu. O priestor požiadali Pašku listom. Ten reagoval, že majú dostatočný priestor najmä na pôde Výboru NR SR pre európske záležitosti.

Obyčajným nevyšiel ani pokus obmedziť verejným funkcionárom sediacim na viacerých stoličkách platy. OĽaNO navrhovalo, aby verejný činiteľ, ktorý zastáva viacero verejných funkcií, poberal za ich vykonávanie len jeden plat. Samotný funkcionár mal mať možnosť vybrať si, ktorý plat z ktorej funkcie bude brať.

Do ďalšieho legislatívneho procesu sa nedostal ani návrh Obyčajných novelizovať zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Novela mala v prípade, ak kontrolovaný subjekt odmietne spolupracovať s kontrolnými orgánmi a orgánmi vládneho auditu a nepreukáže im listinnými dôkazmi účel použitia dotácie, zaviesť sankciu v podobe odvodu celej, resp. tej časti dotácie, pri ktorej pochybil.

OĽaNO nepresadilo ani návrh na zmenu Ústavy SR presadzujúci princíp "jeden mandát stačí". Obyčajní chceli zaviesť nezlučiteľnosť funkcie poslanca NR SR s funkciou predsedu vyššieho územného celku a starostu obce. "Poslancom NR SR by sa tak umožnilo, aby vykonávali svoju funkciu zodpovedne, plnohodnotne a nezávisle," tvrdili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.