Slovensko si požičiava za rekordne nízke úroky vďaka opatreniam ECB

Európska centrálna banka Foto: TASR/AP

Bratislava 17. marca (TASR) - Slovensko sa na finančných trhoch financuje za výhodných podmienok najmä vďaka prijatým opatreniam Európskou centrálnou bankou (ECB). Zhodujú sa na tom analytici. "Slovensko si momentálne požičiava za rekordne nízke úroky, a to aj vďaka uvoľnenej monetárnej politike ECB, ktorá drží hlavné úrokové sadzby na nízkej úrovni a od 9. marca tohto roka nakupuje štátne dlhopisy s cieľom podporiť rast ekonomiky a zvýšiť nízku infláciu," skonštatovala analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Rovnaký názor má aj analytik spoločnosti X-Trade Brokers Kamil Boros. "Slovensko určite patrí k tej dôveryhodnejšej časti sveta a dokonca aj Európy, ale primárne by som nízke výnosy nepripisoval dôveryhodnosti. Je to skôr o krokoch ECB. Keby to bolo o dôveryhodnosti, tak určite Portugalsko nemá nižšie výnosy pri desaťročných splatnostiach než USA," doplnil Boros.

V pondelok (16.3.) sa na Slovensku uskutočnili dve aukcie štátnych dlhopisov. Ako informovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), v jednej aukcii sa predali dlhopisy v hodnote 126 miliónov eur so splatnosťou v januári 2017, pri priemernej úrokovej sadzbe 0,015 %. V druhej aukcii sa uskutočnil predaj štátnych dlhopisov v hodnote 115,7 milióna eur so splatnosťou v januári 2029 pri priemernej úrokovej sadzbe 0,773 %. "Veľkú úlohu zohráva kvantitatívne uvoľňovanie, ale je potrebné spomenúť aj ďalšie opatrenia z antideflačného balíčka ECB, ako sú minimálne úrokové sadzby, záporná depozitná sadzba, za ktorú sa úročia rezervy bánk v centrálnej banke, či dlhodobé lacné úvery finančným domom," doplnil ďalšie príčiny nízkych úrokov Boros.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.