Vo Frankfurte sa začal masový protest proti kapitalizmu

Demonštrant stojí na odpadkovom koši vedľa horiacich bariér pred novým sídlom Európskej centrálnej banky vo Frankfurte počas protestu proti vládnym úsporným opatreniam a kapitalizmu, v stredu 18. marca 2015. Demonštranti v stredu zapálili tri policajné autá a dvaja policajti utrpeli zranenia počas stretu s demonštranti, ktorí sa snažili blokovať slávnostné otvorenie nového sídla Európskej centrálnej banky. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 18. marca (TASR) - Tri policajné autá zapálili dnes demonštranti vo Frankfurte nad Mohanom na proteste proti kapitalizmu a reštriktívnym opatreniam pri príležitosti slávnostného otvorenia nového sídla Európskej centrálnej banky (ECB) v tomto meste v stredozápadnom Nemecku.

Aktivisti hádzali pri budove Starej opery (Alte Oper) na rozostavených policajtov kamene, pričom jedného z nich zranili, informovala tamojšia polícia, citovaná agentúrou AP.

Slávnostné otvorenie novej centrály ECB sa snažia prekaziť ľavicoví demonštranti, ktorí sa zišli v centre Frankfurtu. Protestu na hlavnom námestí Römerberg v historickom centre mesta by sa podľa odhadov malo zúčastniť približne 10.000 ľudí.

Organizátori prenajali zvláštny vlak, ktorý prepravuje demonštrantov z Berlína, a autobusmi zvážajú ľudí z celého Nemecka a ďalších európskych krajín.

Členovia protikapitalistickej aliancie Blockupy oznámili, že ešte pred inauguračným ceremoniálom tejto budovy sa pokúsia o blokádu nového ústredia ECB.

Policajné zložky sa na vopred ohlásenú masovú demonštráciu a jej prípadné násilné vyústenie pripravili - v okolí budovy ECB rozostavili barikády a natiahli ostnaté drôty a v meste nasadili policajné hliadky. Polícia mesta Frankfurt predpokladá, že väčšina demonštrantov bude pokojná, násilné elementy by však mohli využiť dav na krytie.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Predstavitelia ECB uviedli, že počas protestu plánuje centrála fungovať v "plnej prevádzke", a to aj napriek tomu, že niektorí zamestnanci budú pracovať z domu.

Európska centrálna banka je spolu s Európskou komisiou a Medzinárodným menovým fondom (EMF) súčasťou tzv. "trojky", ktorá dohliada na dodržiavanie podmienok splácania pôžičiek Grécka a ďalších európskych krajín, ktoré sa ocitli vo finančných komplikáciách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.