D. Lipšic a OĽaNO sa pokúšajú obmedziť prevádzkovanie hazardu

Na snímke Daniel Lipšic Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 19. marca (TASR) - Hazard je spojený s organizovaným zločinom, kriminalitou, v mnohých herniach sa perú špinavé peniaze. Upozornil na to dnes poslanec NR SR a líder hnutia NOVA Daniel Lipšic s tým, že jeden dolár získaný štátom z hazardu znamená vynaloženie šiestich dolárov na negatívne dosahy. Aj preto chce spolu s poslancami OĽaNO rozšíriť prípady, v ktorých bude obec oprávnená všeobecne záväzným nariadením (VZN) obmedziť prevádzkovanie hazardu na svojom území.

"Pravicové strany hazard obmedzujú, Smer-SD naopak. Tento návrh zväčšuje slobodu ľudí, lebo budú rozhodovať, v akom rozsahu chcú mať na svojom území hazardné hry," vysvetlil Lipšic. Preto na aktuálnu schôdzu pléna predložil spolu s Erikou Jurinovou a Jankou Šípošovou (obe OĽaNO) návrh novely zákona o hazardných hrách. Obmedzenie hazardu v rôznych podobách majú poslanci na stole pravidelne.

Cieľom aktuálnej právnej normy je povoliť, aby okrem obce mohla vydať VZN obmedzujúce prevádzkovanie hazardných hier na danom území aj mestská časť Bratislavy a Košíc. Trojica opozičných poslancov chce zároveň rozšíriť okruh hazardných hier aj o stávkové hry, ktorých hranie sa bude môcť prostredníctvom VZN obmedziť. Novela počíta tiež s možnosťou pre obce a mestské časti zakázať prevádzkovanie len niektorých hazardných hier. Podľa súčasného zákona je totiž možné zakázať prevádzkovanie buď všetkých alebo ani jednej z hazardných hier.

Právna norma má tiež umožniť obyvateľom, aby prostredníctvom petície mohli namietať nielen to, že sa hraním hazardných hier narúša verejný poriadok, ale podstatný zásah do záujmov obyvateľov obce. Tieto nástroje dávajú podľa Jurinovej, Šípošovej a Lipšica obyvateľom možnosť účinnejšie bojovať proti nežiaducim vplyvom spojeným s prevádzkovaním hazardných hier na ich území.

Od januára 2013 je v zákone možnosť pre obce vydať VZN v oblasti prevádzkovania hazardných hier. Podľa trojice predkladateľov má však niekoľko nedostatkov, ktoré bránia efektívnemu regulovaniu spoločenských vzťahov v oblasti hazardu, a preto prinášajú spomínané zmeny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.