Ruské ministerstvo obrany pozvalo na 9. mája do Moskvy kolegov z USA

Na archívnej snímke vľavo americký minister zahraničných vecí John Kerry a šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Moskva 19. marca (TASR) - Ruské ministerstvo obrany pozvalo kolegov z USA, aby sa 9. mája v Moskve zúčastnili na vojenskej prehliadke, ktorá sa na Červenom námestí uskutoční pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom.

Informovala o tom dnes agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na vyhlásenie námestníka ruského ministra obrany Anatolija Antonova, ktorý vo vysielaní televízie Russia Today uviedol: "Pozvali sme našich amerických partnerov, aby sa 9. mája zúčastnili na vojenskej prehliadke. Rozhodnutie je na nich".

Účasť na oslavách 70. výročia konca druhej svetovej vojny prisľúbili doteraz hlavy štátov a vlád 26 krajín. Ako je známe, do Moskvy nepocestuje britský premiér David Cameron, nemecká kancelárka Angela Merkelová, predseda Európskej rady Donald Tusk, ani prezident SR Andrej Kiska.

Podľa ruskej agentúry TASS, odvolávajúcej sa na zdroj z prostredia nemeckej vlády, Merkelová zavíta do Moskvy 10. mája, keď položí veniec kvetov k Hrobu neznámeho vojaka pri kremeľských hradbách. Merkelová navrhla ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby veniec položili spoločne. Putin jej návrh prijal.

Merkelovej súhlas pricestovať do Moskvy na oslavy 70. výročia nad fašizmom má podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova mimoriadny význam pre zmarenie protiruskej kampane na Západe, informovala tento týždeň agentúra RIA Novosti. Lavrov podľa nej dodal, že "konkrétne parametre jej účasti na týchto podujatiach sa teraz spresňujú".

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pred niekoľkými dňami podľa agentúry TASS uviedol, že Rusko si bude "vysoko vážiť zahraničnú účasť na oslavách", aj keď to "nie je to najdôležitejšie".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.