Štrajk pilotov Lufthansy je už tretí deň a bude pokračovať aj v sobotu

Lietadla spoločnosti Lufthansa. Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Berlín 20. marca (TASR) - Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa zrušila stovky letov kvôli štrajku pilotov, ktorý dnes pokračuje tretím dňom v čoraz ostrejšom pracovnom spore. Odborový zväz nemeckých pilotov Vereinigung Cockpit medzičasom oznámil, že v sobotu postihne štrajk lety na dlhé vzdialenosti.

Lufthansa dnes zrušila takmer 800 letov na krátku a strednú vzdialenosť, 90 z nich v súvislosti so štrajkom talianskych leteckých dispečerov, informovala agentúra AP.

Hovorca Lufthansy povedal, že vo štvrtok spoločnosť zrušila 84 zo 153 plánovaných letov na dlhé vzdialenosti, čo sa dotklo 18.000 cestujúcich. Dnes zrušila 700 letov na krátke a stredné vzdialenosti, čo je približne polovica jej plánovaných letov. Prejavila zároveň obavy, že konflikt môže mať dlhodobý negatívny dopad na povesť leteckej spoločnosti.

Piloti bojujú najmä o zachovanie benefitov, ktoré doteraz dostávali, ak sa rozhodli odísť predčasne do dôchodku. Hovorkyňa ich odborového zväzu Ilona Ritterová povedala, že sú ochotní vyjednávať - že "vyžadujú, aby Lufthansa prejavila vážny záujem" spor vyriešiť.

Lufthansa medzičasom uviedla, že tento mesiac predložila lepšiu ponuku, a varovala, že vyostrením štrajkov sa odbory "vzďaľujú riešeniu".

V dôsledku štrajkov pilotov prišla vlani Lufthansa o zisk vyše 200 miliónov eur. Doterajšie skúsenosti spoločnosti ukázali, že po oznámení štrajku im vždy prudko klesne predaj leteniek, ktorý niekoľko dní zostane na nízkej úrovni a až potom začne opäť postupne stúpať.

Pokračovanie štrajkov však môže viesť firemných cestujúcich, aby cestovali inými, spoľahlivejšími spoločnosťami, povedal agentúre Reuters nezávislý letecký konzultant John Strickland.

"Jedinými víťazmi sú konkurenti Lufthansy, či už na dlhé alebo stredné vzdialenosti," pokračoval. Dodal, že ak chce Lufthansa uspieť v konkurenčnom boji, musí presadiť štrukturálne zmeny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.