Deti a zdravotne postihnutí majú mať na Slovensku ochrancov práv

Jozef Burian Foto: TASR/František Iván

Bratislava 12. mája (TASR) - Deti a zdravotne ťažko postihnuté osoby na Slovensku majú mať svojho vlastného komisára, ktorý bude chrániť ich práva na úradoch, súdoch, ale aj v súkromných firmách. Vyplýva to z návrhu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorý dnes parlament poslal do druhého čítania.

Slovensko si takto podľa štátneho tajomníka rezortu práce Jozefa Buriana (Smer-SD) pri ochrane detí po 23 rokoch a pri ochranu zdravotne ťažko postihnutých po štyroch rokoch plní svoje medzinárodné záväzky.

"Medzinárodný dohovor hovorí o apolitičnosti osoby komisára, o tom, že človek, ktorý bude takýto post zastávať, má byť nezávislý, otvorený a profesionál, pričom návrh zákona spĺňa všetky tieto atribúty," povedal TASR Burian.

Osobu vhodnú na post komisára pre deti bude musieť prijať minimálne päť reprezentatívnych záujmových skupín rôznych združení, ktoré obhajujú záujmy detí, rovnaké pravidlá sa budú vzťahovať aj na osobu komisára pre zdravotne ťažko postihnuté osoby. Oba posty sa budú obsadzovať na obdobie šiestich rokov.

Podpredseda Výboru pre deti a mládež Ondrej Gallo podotkol, že úrad zameraný na ochranu detí bude pomerne malý. "Pre nás bude dôležité, aby bol ten človek usadený v prostredí práv detí a poznal sa s dôležitými aktérmi, ktorí to prostredie tvoria, či už v oblasti štátnej správy alebo v občianskom sektore, a poznal aj inštitúcie, ktoré pôsobia v oblasti ľudských práv, či už je to úrad Verejnej ochrankyne práv, Slovenské stredisko pre ľudské práva. Bude kooperovať aj s novovznikajúcim komisárom pre osoby so zdravotným postihnutím," priblížil Gallo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.