Nepál žiada o predĺženie misie českých záchranárov

Na snímke záchranári vynášajú telo zo zrútného kostola po zemetrasení v nepálskom Káthmandu 27. apríla 2015. Foto: TASR/AP

Praha/Káthmandu 13. mája (TASR) - Českí záchranári, ktorí pomáhajú v Nepále po ničivom zemetrasení z 25. apríla, by mohli zostať v krajine dlhšie. Nepál totiž žiada o predĺženie ich misie o desať až 15 dní. Dnes o tom bude rozhodovať česká vláda, napísal spravodajský portál Novinky.cz.

O žiadosti nepálskej strany informovala hovorkyňa hasičov Nicole Zaoralová.

Česká vláda koncom apríla schválila uvoľnenie 20 miliónov korún na vyslanie lietadla so záchranármi na miesto katastrofy. V tíme je deväť lekárov a desať zdravotných sestier z Fakultnej nemocnice Brno, 14 pražských hasičov a jeden sprievodca.

Podľa pôvodného plánu mali záchranári v Nepále zostať dva týždne.

V noci z piatka na sobotu, teda z 15. na 16. mája, by malo z Česka odletieť do Nepálu lietadlo s ďalšou humanitárnou pomocou, dodal portál Novinky.cz.

Nepál sa ešte stále spamätáva z ničivého aprílového zemetrasenia s magnitúdou 7,8, ktoré si vyžiadalo podľa najnovších údajov najmenej 8150 mŕtvych a takmer 20.000 ranených.

V utorok 12. mája však v Nepále zaznamenali ďalšie silné zemetrasenie s mangitúdou 7,4, ktoré zabilo najmenej 65 ľudí a zranilo približne 2000 osôb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.