Z Diskusie Na palete: Politici EÚ vyvolávajú vojnové nálady proti...

Hostia premiérového vydania Diskusie Na palete Roman Michelko, Ľuboš Blaha a Andrej Danko. Foto: TASR

Z Diskusie Na palete: Politici EÚ vyvolávajú vojnové nálady proti Rusku a tolerujú fašizmus

A. Danko, Ľ. Blaha a R. Michelko zhodli, že EÚ sa dostáva pod vplyv USA a kritizovali prepisovanie histórie 2. svetovej vojny

Bratislava 14. mája (TASR-OTS) - Z konania popredných politikov Európskej únie aj niektorých zástupcov slovenskej politickej scény, analytikov a novinárov sa vytráca realizmus. Vojnové konflikty a krízové javy, v ktorých sa nachádza súčasný svet, sa merajú dvojakým metrom.

O týchto a iných horúcich témach debatoval za účasti asi 200 divákov moderátor Pavel Kapusta v pilotnom májovom vydaní diskusného formátu s názvom Diskusia Na palete s tromi hosťami - predsedom SNS Andrejom Dankom, poslancom za stranu Smer-SD a predsedom Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľubošom Blahom a politológom Romanom Michelkom.

Počas debaty s názvom Európa a svet 70 rokov po skončení 2. svetovej vojny v kongresovej sále bratislavského Hotela Tatra sa diskutujúci zhodli v názore, že politika EÚ je nesamostatná, čoraz viac sa dostáva pod vplyv USA a stráca hodnoty, na báze ktorých vznikla. Podľa nich pokrytectvo lídrov najmocnejších európskych krajín spočíva napríklad v tom, že kým v minulosti netolerovali nacionalistickú stranu SPÖ Jörga Haidera v Rakúsku, dnes tolerujú otvorené prejavy fašizmu na Ukrajine, reprezentované najmä Pravým sektorom.

Za ďalší európsky problém označili hostia pokusy o revíziu novodobých dejín, bezprecedentné prepisovanie histórie 2. svetovej vojny zo strany Západu, zľahčovanie úlohy Ruska ako rozhodujúcej víťaznej mocnosti pri oslobodzovaní Európy spod nemeckého nacizmu či odstraňovanie pamätníkov Červenej armády.

Hostia tiež konštatovali, že slovenská verejnosť zjavne stojí na strane mieru, no niektorí slovenskí politici vyvolávajú vojnové nálady namierené proti Rusku. V tejto súvislosti Ľuboš Blaha ocenil prístup predsedu vlády Roberta Fica, ktorý na rozdiel od prezidenta Andreja Kisku odcestoval do Moskvy na oslavy 70. výročia víťazstva nad fašizmom v 2. svetovej vojne a dôstojne si uctil milióny obetí vtedajšieho Sovietskeho zväzu.

Hovorilo sa aj o gigantickej obchodnej a investičnej dohode TTIP. Podľa Ľ. Blahu sa pripravuje tajne v Bruseli a Washingtone, bez možnosti ovplyvniť jej podobu zo strany členských štátov únie. Poslanec Smeru si myslí, že jej cieľom je totálne liberalizovať obchod medzi medzi USA a EÚ, čo bude mať v prípade jej prijatia dramatické dôsledky pre sociálnu situáciu obyvateľov únie, zvýši nezamestnanosť, spôsobí krach veľkého množstva podnikov, bude mať negatívny vplyv na životné prostredie a bezpečnosť potravín v Európe.

Jednou z vedľajších horúcich tém diskusie sa stala otázka imigrácie. Ľ. Blaha sa stotožnil s tým, ako dlhodobý problém imigrácie najmä afrických utečencov z krajín sužovaných vojnou rieši EÚ. Podľa neho sme za súčasnú situáciu utečencov zodpovední my všetci, pretože sme súčasťou Západu, aj keď sme problém imigrácie nespôsobili.

Odlišné stanovisko zaujal šéf SNS Andrej Danko. Zdôraznil, že z jeho úst nikdy neodznejú prejavy rasizmu či antisemitizmu, ale prekážajú mu všetci prisťahovalci bez ohľadu na farbu pleti, ktorí sú obrovskou záťažou pre krajiny EÚ.

Hovorí, že Európa nemôže byť donekonečna rajom pre prisťahovalcov zneužívajúcich sociálny systém hosťovských krajín. Západ tento systém dotuje aj vďaka ekonomickému zdieraniu východnej Európy vrátane Slovenska, myslí si. Za príklad, ako sa má riešiť európska imigračná kríza, považuje A. Danko Austráliu, ktorá všetkých imigrantov posiela spät do ich domovských krajín.

Roman Michelko zdôraznil, že uvedený problém by mali riešiť v prvom rade štáty NATO, ktoré viedli vojnové operácie v severnej Afrike či na arabskom polostrove a tiež bývalé bohaté koloniálne mocnosti zodpovedné za veľkú chudobu obyvateľov krajín tretieho sveta.

Diskusia Na palete za prítomnosti televíznych kamier bude mať mesačnú periodicitu, pričom krátke videozostrihy z podujatia budú dostupné na portáli YouTube. Videá z premiérového vydania diskusie si môžete pozrieť na adrese:
https://www.youtube.com/channel/UCka6Ue2xTqO27iAQRgtZwoQ/videos

VIDEÁ Z DISKUSIE NA PALETE ZDIEĽANÉ Z YOUTUBE:

Andrej Danko: Sme v NATO, ale za slobodu vďačíme Východu

Ľuboš Blaha: Eskaláciou sporov s Ruskom EÚ riskuje jadrovú vojnu

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.