Pravidlá ochrany pred požiarmi sa od septembra zmenia

Ilustračné foto Foto: TASR/Vladimír Benko/MV SR

Bratislava 14. mája (TASR) – Viacero zmien v pravidlách ochrany pred požiarmi, ktoré sú reakciou aj na výsledky výkonu štátneho dozoru, prináša od septembra novela zákona o ochrane pred požiarmi. Právnu normu dnes 85 hlasmi schválili poslanci NR SR.

Právna norma podrobnejšie upravuje a dopĺňa práva a povinnosti právnických osôb, fyzických osôb a podnikateľov v súvislosti s inštaláciou a prevádzkovaním takzvaných požiarno-technických zariadení. Nanovo sa ustanovujú podmienky a postup pri overovaní vedomostí a vydávaní osvedčení o odbornej spôsobilosti na úseku ochrany pred požiarmi.

Novela určuje aj podmienky, za ktorých je možné vymedzenému okruhu osôb s odbornou spôsobilosťou vydať osvedčenie o odbornej spôsobilosti s neobmedzenou platnosťou a podmienky na uznávanie odbornej kvalifikácie pre výkon činnosti preventivára požiarnej ochrany, technika požiarnej ochrany a špecialistu požiarnej ochrany. Rozširuje sa aj okruh osôb, ktoré môžu kontrolovať prenosné hasiace prístroje a ustanovujú sa podmienky na získanie oprávnenia na vykonávanie odbornej prípravy a vydávanie osobitných oprávnení výrobcu požiarno-technického zariadenia.

Novela zavádza i správne poplatky za vykonanie skúšky osvedčenia o odbornej spôsobilosti špecialistu požiarnej ochrany a technika požiarnej ochrany, ako aj poplatky za vydanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti a za konanie o udelenie oprávnenia na vykonávanie odbornej prípravy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.