Varufakis navrhuje, aby Grécko odložilo splátku dlhu ECB

Grécky minister financií Janis Varufakis (v strede), archívne foto Foto: TASR/AP

Atény 14. mája (TASR) - Grécko by malo odložiť najbližšiu splátku z dlhu Európskej centrálnej banke (ECB) na neskôr. Vyhlásil to dnes grécky minister financií Janis Varufakis na konferencii v Aténach. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vláde v Aténach dochádzajú peniaze na chod štátu. Na prelome júla a augusta má pritom zaplatiť ECB za grécke dlhopisy, ktoré nakúpila v rámci programu na podporu zadlžených krajín (Securities Market Programme, SMP) v rokoch 2010-11, a ktorým práve v uvedenom termíne vyprší splatnosť.

"Na prelome júla a augusta si ministerstvo financií musí nejakým spôsobom požičať od partnerov 6,7 miliardy eur, aby splatilo dlhopisy kúpené v rámci programu SMP," povedal Varufakis, podľa ktorého Grécko okrem toho čaká v nasledujúcich mesiacoch a rokoch splatenie ďalších dlhopisov za 27 miliárd eur. Navrhuje preto odsunúť najbližšiu júlovo-augustovú splátku do "vzdialenej budúcnosti".

Varufakis, známy krajne ľavicovými názormi, neraz nahneval ministrov financií eurozóny svojou drzosťou a priamočiarosťou. Podľa názoru mnohých kolegov si zvolil nesprávnu cestu, čo sa prejavilo aj na jeho izolácii na rokovaniach.

Grécky premiér Alexis Tsipras preto v snahe dosiahnuť pokrok na rokovaniach s veriteľmi odsunul Varufakisa bokom a vymenoval štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Euklida Tsakalotosa za koordinátora gréckeho tímu vyjednávačov. Varufakis však zostal členom tohto tímu.

Zlou správou však je, že grécka ekonomika sa v 1. kvartáli opäť prepadla do recesie a jej výkon sa znížil o 0,2 % v porovnaní s prechádzajúcimi tromi mesiacmi. To vláde ešte sťaží splácanie dlhov.

Rokovania Atén s veriteľmi o uvoľnení zvyšných 7,2 miliardy eur zo záchranného balíka pritom už celé mesiace viaznu. Grécko totiž stále nesplnilo kľúčovú podmienku pre získanie týchto peňazí. Tou je návrh dôveryhodných reforiem a úsporných opatrení, ktoré povedú k zníženiu gréckeho dlhu na udržateľnú úroveň. Pád gréckej ekonomiky do recesie tak situáciu ešte viac komplikuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.