Verejnosť podľa prieskumu podporuje rokovania SR a ČR o obrane

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 16. mája (TASR) - Slováci podporujú, aby sa aj naďalej stretávali vlády SR a ČR a rokovali o bezpečnostnej spolupráci. Vyplýva z prieskumu spoločnosti Empirica, ktorý má TASR k dispozícii. "Viac ako tri štvrtiny občanov Slovenskej republiky starších ako 18 rokov by uvítali, keby obe krajiny na úrovni vlád koordinovali investície do ozbrojených síl a podporovali spoločné projekty v oblasti obranného vojenského priemyslu," uvádza v komentári Empirica.

Spoločné rokovania vlád ČR a SR o obrane majú viac ako 80-percentnú podporu u voličov Smeru-SD a vo vekovej kategórii 55 až 64 rokov. O niečo vyššiu podporu má aj názor, že ozbrojené sily SR a ČR by mali spolupracovať pri zabezpečovaní obrany oboch štátov.

Spolupráca je nateraz najviditeľnejšia v letectve. Jedným z výsledkov posledného spoločného rokovania vlád ČR a SR 12. mája vo Valticiach je, že ak by sa Slovensko rozhodlo využívať švédske stíhačky Gripen, česká strana ponúka servisné a výcvikové kapacity. "Sme eventuálne pripravení ponúknuť servisné a výcvikové kapacity a domnievame sa, že by tu mohla existovať zaujímavá synergia," uviedol český premiér Bohuslav Sobotka s tým, že česká strana nechce zasahovať do rozhodnutí Slovenska v oblasti zabezpečenia nadzvukových lietadiel. Slovenská vláda už v marci oficiálne poverila ministra obrany Martina Glváča, aby začal rokovania so Švédskom o prenájme letových hodín na stíhačky Gripen. Česi si už od švédskej strany lietadlá prenajímajú.

Česko a Slovensko spolupracujú aj na spoločnom projekte ochrany vzdušného priestoru. Ide o projekt "spoločné nebo". Dohoda bola výsledkom zasadnutia vlád oboch krajín v apríli 2014 v Skalici.

Prieskum realizovala a vyhodnotila spoločnosť Empirica na vzorke 1008 občanov SR starších ako 18 rokov. Zber dát v období od 26. februára do 3. marca 2015 vykonala agentúra Focus, Centrum pre sociálnu a marketingovú analýzu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.