Nemecký prezident oznámi, či sa bude uchádzať o nové funkčné obdobie

Na archívnej snímke nemecký prezident Joachim Gauck. Foto: TASR/AP

Berlín 6. júna (TASR) - Nemecký prezident Joachim Gauck vystúpi dnes na poludnie s vyhlásením, ktoré podľa očakávaní prinesie odpoveď na otázku, či sa bude v roku 2017 uchádzať o druhé funkčné obdobie. Agentúra DPA o tom informuje s odvolaním sa na oznámenie prezidentskej kancelárie.

Gauck (76) predstúpi pred kamery v berlínskom zámku Bellevue po tom, ako sa v Nemecku začali v posledných dňoch šíriť špekulácie o jeho opätovnej kandidatúre. Denník Bild informoval, že úradujúci prezident sa rozhodol po dlhom rozmýšľaní nekandidovať, čo zdôvodňuje vekom a zdravotnými ťažkosťami.

Zverejnené informácie zatiaľ neboli oficiálne potvrdené, vyvolali však debatu o možnom Gauckovom nástupcovi. Objavili sa pritom aj mená predsedu Spolkového snemu Norberta Lammerta či ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera.

Vládnuce strany, ako aj samotná kancelárka Angela Merkelová podporujú Gauckovo zotrvanie vo funkcii. V nedávnom prieskume verejnej mienky sa za takúto alternatívu vyslovilo 70 percent opýtaných.

Tzv. Spolkové zhromaždenie (Bundesversammlung), ktoré v Nemecku volí hlavu štátu, zasadne 12. februára 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.