Jakub Grigár je majstrom sveta v K1, juniorské zlato má M. Mirgorodský

Na snímke slovenský reprezentant Jakub Grigar v kategórii K1 Foto: TASR/Oliver Ondráš

Krakov 16. júla (TASR) - Slovenskí reprezentanti Jakub Grigar a junior Marko Mirgorodský sa stali majstrami sveta vo vodnom slalome. Grigral predviedol na svetovom šampionáte v Krakove dominantnú jazdu v K1 do 23 rokov a do cieľa prišiel s náskokom 3,24 s. na Taliana Zena Ivaldiho. Bronz z uplynulého roku zopakoval kajakár Andrej Málek. Medzi juniormi sa z obhajoby vlaňajšieho prvenstva tešil kanoista Marko Mirgorodský, keď zvíťazil rovnako presvedčivo o 2,68 s. pred Čechom Matyášom Lhotom. Pre čerstvého šampióna Grigara boli MS juniorov a reprezentantov do 23 rokov generálkou na olympijské hry v Riu de Janeiru.

Málek vyšiel na finálovú trať ako druhý v poradí a prezentoval sa dravou jazdou. Hoci hneď na tretej bránke nabral penalizáciu za dotyk, rýchlostne za vtedajším priebežným lídrom Ivaldim nezaostával. Napokon prišiel do cieľa so stratou 55 stotín. Zo striebornej pozície ho zosadil už len Grigar, ktorý uzavrel desiatku finalistov suverénnou a čistou jazdou krakovským kanálom za 79,55 s. Ivaldi na neho v cieli stratil 3,24 s., Málek 3,79. Po dvoch tituloch v K1 v juniorskej kategórii (2013, 2015) si ešte len 19-ročný talentovaný kajakár vybojoval zlato aj do 23 rokov.

Grigar si vo finálovej jazde neveril na sto percent, no s výsledkom bol nadmieru spokojný. "Práve som došiel prvý raz finále na svetovom šampionáte v kategórii do 23 rokov a zvíťazil som o tri a pol sekundy, čo ma naozaj potešilo. Som nesmierne šťastný, sú to super pocity. Celkom mi to v jazde povychádzalo, ani som nevedel ako. Niektoré brány som musel nechtiac riskovať, natlačil som sa na ne a podaril sa mi celý čas z celých pretekov. Naozaj som to nečakal, celý týždeň sa mi nejazdilo dobre, ani v jazde som nemal pocit, že to bude až také dobré. Ale vyšlo to, teším sa ja a vyzerá to tak, že aj všetci okolo mňa," uviedol pre Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode (SZKDV) Grigar.

Mirgorodský sa v juniorskom finále C1 vydal na trať ako predposledný v poradí. S jej nástrahami aj poveternostnými podmienkami v Krakove sa vyrovnal najlepšie a dynamickou jazdou sa ako jediný z finálového zoznamu dostal pod 90 sekúnd o 32 stotín. Na druhú priečku odsunul Čecha Lhotu a na bronzový stupienok Nemca Gregora Kreula. Za 17-ročným Slovákom sa vydal na trať ešte Nemec Lennard Tuchscherer, ale pre šesť trestných sekúnd sa pripravil o medailové pozície.

Mirgorodský má pred sebou veľkú kariéru. V mladom veku má v zbierke už dva tituly juniorského svetového šampióna. "Som veľmi rád, že sa mi podarilo znova stať sa majstrom sveta. Boli to veľmi náročné preteky, najmä psychicky, fyzicky som bol na tom celkom dobre. Jazda mi vcelku vyšla, najmä spodnú časť trate som si chcel poistiť, lebo v semifinále som tam spravil obrovskú chybu a vyvalil som sa, už som to nechcel zopakovať. Som nesmierne šťastný, že som došiel na prvom mieste a obhájil som prvenstvo," uviedol Mirgorodský.

Zo zlatých výsledkov oboch svojich zverencov mal radosť aj tréner Tomáš Mráz: "Obrovská spokojnosť, dúfali sme, že sa to podarí. Ale vieme aký je vodný slalom, stať sa môže všeličo. Chalani už v kvalifikácii a semifinále ukázali, že majú na to, aby vyhrali. Aj keď sa Marko včera dopustil chybičky, vedeli sme, že sa to dnes nestane a jazda bude vyzerať zhruba tak, ako mu vyšla."

Mužské kanoe ovládol Nemec Florian Breuer pred Čechom Lukášom Rohanom a Rusom Kirillom Setkinom. Medzi ženami zasa dominovala Austrálčanka Jessica Foxová. Za dotyk s bránkou dostala aj 2-sekundovú penalizáciu, napriek tomu triumfovala s obrovským náskokom pred Britkou Kimberley Woodsovou.

MSJa23 vo vodnom slalome, sobota - výsledky finále:

muži:

C1 "23":
1. Florian Breuer (Nem.) 87,88 s. (0 tr. sekúnd)
2. Lukáš Rohan (ČR) +1,18 s. (0)
3. Kirill Setkin (Rus.) +2,55

K1 "23":
1. Jakub GRIGAR (SR) 79,55 s. (0)
2. Zeno Ivaldi (Tal.) +3,24 (0)
3. Andrej MÁLEK (SR) +3,79 (2)

juniori:

C1:
1. Marko MIRGORODSKÝ (SR) 89,68 s. (0)

2. Matyáš Lhota (ČR) +2,68 (2)
3. Gregor Kreul (Nem.) +5,15 (0)

ženy:

C1 "23":
1. Jessica Foxová (Aus.) 101,72 s. (2)
2. Kimberley Woodsová (V.Brit.) +3,32 (2)
3. Viktoria Wolfhardtová (Rak.) +5,51 (0)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.