Traja študenti idú pred súd, skúšku uplácali za alkohol a klobásy

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 27. augusta (TASR) - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) návrhy na schválenie dohôd o vine a treste s obvinenými Borisom B., Patrikom B. a Dávidom S. stíhaných za prečin podplácania.

Ide o dve dohody, ktoré podal prokurátor ÚŠP na ŠTS v Pezinku - jednu v stredu 24. augusta a druhú vo štvrtok 26. augusta, a pritom ide o dva rozličné skutky podplácania. Oba sa však mali zhodne realizovať v budove Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre v tomto roku. Trojica podplácala odborných asistentov univerzity. TASR o tom informovala Jana Tökölyová, hovorkyňa ÚŠP.

"V máji 2016 v budove Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre po neúspešnom absolvovaní skúšky z predmetu fyzika sľúbil Boris B. na požiadavku M. V. pre odborného asistenta Ľ. H. dva kusy fliaš alkoholu značky Baileys. Následne o dva dni Boris B. a Patrik B. úplatok dva kusy fliaš alkoholu značky Baileys a pohár k fľaši odovzdali asistentovi za úspešné vykonanie postupovej skúšky," ozrejmila prvý skutok hovorkyňa ÚŠP.

Ako ďalej dodala, vo veci odborných asistentov M. V. a Ľ. H. sa koná, prebieha vyšetrovanie, preto v súčasnosti prokuratúra nebude poskytovať podrobnejšie informácie.

"V júni 2016 rovnako v budove Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre na základe vyžiadania odborným asistentom M. V. poskytol zase Dávid S. skúšajúcemu odbornému asistentovi Ľ. H. úplatok dva kusy fliaš alkoholu značky Bailyes. Následne v deň vykonania skúšky z predmetu fyzika poskytol opakovane úplatok odbornému asistentovi Ľ. H. vo forme fľaše vína nezistenej značky, fľaše domácej liehoviny a štyroch kilogramov klobás," uviedla k druhému skutku podplácania Tökölyová.

"Vo veci odborných asistentov M. V. a Ľ. H. sa koná, prebieha vyšetrovanie, preto v súčasnosti nebudeme poskytovať podrobnejšie informácie," dodala na záver hovorkyňa.

K dohode o vine a treste môže dôjsť iba vtedy, ak obvinený spáchanie skutku prizná, uzná svoju vinu a dôkazy nasvedčujú pravdivosti jeho tvrdenia, prijme dohodnutý trest, ochranné opatrenie. Ďalší procesný postup je taký, že spisový materiál spolu so zápisnicou o konaní o dohode o vine a treste a dohodou o vine a treste je predložený súdu s návrhom na schválenie.

Ak súd dohodu schváli, vydá na verejnom zasadnutí rozsudok, proti ktorému nebude možné podať odvolanie, alebo dohodu odmietne (neschváli) a vytýči termín konania hlavného pojednávania. Priznanie obvineného v konaní o vine a treste nemožno na hlavnom pojednávaní použiť ako dôkaz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.