Ceny ropy na záver týždňa mierne vzrástli, za týždeň ale o 2 % klesli

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 27. augusta (TASR) - Ceny ropy zaznamenali na záver tohto týždňa mierny rast, piatkové obchodovanie (26.8.) však bolo plné výkyvov, keď na ceny pôsobilo viacero protichodných faktorov. Navyše, za celý týždeň zaznamenali pokles. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na jednej strane ceny ropy podporili informácie o nezvyšovaní počtu aktívnych ťažobných zariadení v USA. Spoločnosť Baker Hughes oznámila, že po predchádzajúcich ôsmich týždňoch pravidelného zvyšovania počtu týchto zariadení sa ich počet tentoraz nemenil. To znamená, že produkcia ropy v USA by sa nemala zvyšovať.

Počas piatkového obchodovania však najvýraznejšie na trhy s ropou zapôsobili správy o vypálení balistických rakiet z Jemenu na saudskoarabské ropné zariadenia. V reakcii na tieto informácie zaznamenali ceny ropy rast o viac než 2 %, čo bolo najvýraznejšie tempo rastu v priebehu obchodovania.

Na druhej strane ich negatívne ovplyvnil krátkodobý rast kurzu dolára v reakcii na vyjadrenia šéfky americkej centrálnej banky Jannet Yellenovej. Prezidentka Fedu na sympóziu centrálnych bankárov v Jackson Hole uviedla, že vzhľadom na vývoj v ekonomike a na pracovnom trhu očakáva rast úrokových sadzieb. Neskôr dolár tieto zisky vymazal, čo opätovne podporilo ceny ropy.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri vzrástla na záver piatkového obchodovania o 25 centov na 49,92 USD (44,22 eura) za barel (159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy WTI ukončila piatkové obchodovanie na úrovni 47,64 USD/barel, čo predstavuje rast o 31 centov.

Za celý týždeň ale ceny ropy klesli v priemere o 2 %. Podpísali sa pod to aj vyjadrenia saudskoarabského ministra ropného priemyslu Chálida al-Fáliha, ktorý dal najavo, že trhy by nemali očakávať príliš veľa od blížiaceho sa stretnutia predstaviteľov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Stretnutie sa uskutoční na okraj Medzinárodného energetického fóra, ktoré bude koncom septembra v Alžírsku. Chálid al-Fálih v tejto súvislosti uviedol, že "podľa Saudskej Arábie sa trh vyvíja správnym smerom a vláda nemá pocit, že je potrebná výraznejšia intervencia".

(1 EUR = 1,1290 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.