USA vyzvali na zastavenie bojov medzi Turkami a Kurdmi na severe Sýrie

Boje v Sýrii Foto: TASR/AP

Bejrút 30. augusta (TASR) - Spojené štáty dnes vyzvali turecké a kurdské sily v severnej Sýrii, aby zastavili vzájomné boje, pretože maria snahy poraziť tzv. Islamský štát. Turecký prezident však vyhlásil, že budú pokračovať s vojenskou operáciou, kým Islamský štát a kurdskí bojovníci budú predstavovať pre Ankaru bezpečnostnú hrozbu.

Americký minister obrany Ash Carter dnes povedal, že Spojené štáty požiadali Turecko, aby sa sústredilo na boj s Islamským štátom namiesto boja s obrannými kurdskými sýrskymi silami, podporovanými USA. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Carter povedal v Pentagóne reportérom, že Predseda Zboru náčelníkov spojených štábov americkej armády Joseph Dunford hovoril v nedeľu so svojím tureckým partnerom. Carter povedal, že má v úmysle prediskutovať túto záležitosť na budúci týždeň v Európe s tureckým ministrom obrany Fikrim Isikom.

Vyjadrenie Cartera a dnešné písomné vyhlásenie Pentagónu sú prvou americkou kritikou Turecka, spojenca v NATO, odkedy začalo Američanmi podporovanú pozemnú ofenzívu v severnej Sýrii, aby pomohlo sýrskym povstalcom dobyť nazad mesto Džarábulus od tzv. Islamského štátu.

Turecké sily bojovali s kurdskými sýrskymi silami v okolí mesta, v snahe zabrániť im v postupe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.