Investori vyhlásili do júna vyše 2400 súťaží na práce

Stavebníctvo Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 30. augusta (TASR) – V prvej polovici tohto roka vyhlásili investori na Slovensku 2431 verejných obstarávaní na stavebné práce v celkovej hodnote 1,23 miliardy eur. V medziročnom porovnaní ide o dvojnásobný nárast ich počtu a trojpätinové zvýšenie objemu. Vyplýva to z najnovšej analýzy spoločnosti CEEC Research na základe údajov Úradu pre verejné obstarávanie.

V júni vypísali verejní obstarávatelia 84 súťaží na stavebné práce za 126 miliónov eur. Z hľadiska počtu zákaziek to predstavuje viac než dvojtretinový (69 %) medziročný pokles a zároveň je to vôbec najnižší mesačný počet obstarávaní od novembra 2012. Objem týchto zákaziek sa znížil o 6,3 %.

"Najväčšie obstarávanie tohto mesiaca v celkovej hodnote 48,3 milióna eur vyhlásila spoločnosť Zvolenská teplárenská – na ekologizáciu kombinovanej výroby elektriny a tepla," priblížil riaditeľ analytickej spoločnosti Jiří Vacek.

V prvom tohtoročnom polroku sa vo vestníku verejného obstarávania objavilo 2431 súťaží v sume 1,23 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška vzrástol počet zákaziek o 148,3 %, ich objem však stúpol iba o 61,2 %. Hlavne vďaka prvému štvrťroku ide stále o najväčší počet tendrov za posledné štyri roky. "Nárast počtu zákaziek pri súčasnom poklese objemu súvisí s najväčšou pravdepodobnosťou s čerpaním financií z fondov v rámci programu rozvoja vidieka," uviedol Vacek.

Z týchto verejných obstarávaní bolo 27 % ukončených a zadaných konkrétnym stavebným firmám. Z celkového objemu to predstavuje iba 10 % v hodnote 129 miliónov eur. Po odčítaní doposiaľ ukončených a zrušených súťaží aktuálne zostávajú v procese obstarávania zákazky za 1,04 miliardy eur.

V prvých šiestich mesiacoch investori ukončili a dodávateľom zadali celkovo 1558 zákaziek v sume 545 miliónov eur, čo v medziročnom porovnaní síce predstavuje dvojnásobný (109,1 %) nárast počtu, zároveň však ide o dvojpätinový (42 %) pokles objemu.

Stavebné firmy, ktoré sa venujú pozemným stavbám, sú podľa riaditeľa developerskej spoločnosti O.M.C. Invest Mária Červenku v priebehu leta veľmi vyťažené a na tých, ktoré robia predovšetkým inžinierske stavby, sa už začína prejavovať nedostatok ukončených výberových konaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.