VIDEO: Mestská polícia v Partizánskom pomôže obyvateľom pri kúpe áut

Na ilustračnej snímke zaparkované autá Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Partizánske 1. septembra (TASR) - Pomáhať obyvateľom pri kúpe motorových vozidiel, prostredníctvom vyhľadania údajov o ich majiteľoch, bude Mestská polícia (MsP) v Partizánskom. Jej príslušníci môžu potenciálnych kupcov takto upozorniť, že automobil nie je na polícii prihlásený a kupovať by ho nemali.

"Situácia sa na Slovensku v poslednej dobe vyvíja tak, že je problém s prepismi motorových vozidiel, ktoré predávajú občania občanovi. V Partizánskom, ktoré nie je výnimkou, máme problém, že menšina predáva motorové vozidlá, ktoré kúpi, neprihlási evidenčne na seba a tretia osoba, ktorú oni poveria, potom tieto predáva ďalej," objasnil zástupca náčelníka MsP Partizánske Drahomír Hrkal. Ľudia, ktorí vozidlá kúpia, tak podľa neho majú problém potom s ich prihlasovaním, odhlasovaním, musia kontaktovať pôvodného majiteľa, hľadať ho, naháňať ho, aby si vedeli formálne zabezpečiť prevod auta na svoju osobu ako majetok.

MsP sa podľa Hrkala s týmto problémom nestretáva do veľkej miery, aj keď sa na ňu niektorí z obyvateľov občas obrátia, ale skôr z nevedomosti. "Mestská polícia nemá evidenciu motorových vozidiel, to je parketa policajného zboru," podotkol.

VIDEO: Mestskí policajti overia predajcov áut

S problémom pri prepisoch áut na nových majiteľov sa stretáva aj štátna polícia, ako odznelo na rokovaní mestského zastupiteľstva 30. augusta, Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Partizánskom už zaregistrovalo trestné oznámenia a oznámenia má prijaté aj v rovine priestupkov či cez prokuratúru.

Mestská polícia, ako priblížil primátor Partizánskeho Jozef Božik, bude poskytovať poradenskú a informačnú službu v tom kontexte, že ak občan bude mať záujem zakúpiť motorové vozidlo na území mesta Partizánske a bude mať obavy, že bude mať problémy s jeho zapísaním a jeho prihlásením, tak na Mestskej polícii si bude môcť zistiť, kto toto motorové vozidlo reálne predáva, či je to skutočný majiteľ alebo je to nastrčená osoba. Zároveň upozornil, že mestskí policajti nebudú poskytovať osobné údaje, len upozornia občana na to, že s vozidlom nie je niečo v poriadku. "Toto je problém, ktorý trápi nielen Partizánske, ale viac miest Slovenskej republiky a my začíname práve touto aktivitou preto, lebo chceme podobne, ako je heslo štátnej polície, pomáhať a chrániť," podčiarkol.

Partizánske je podľa primátora prvým mestom na Slovensku, ktoré bude poskytovať tento typ poradenskej služby, pričom si nemyslí, že by to malo odradiť ľudí od kúpy auta v meste. "Práve naopak, myslím si, že to pomôže k tomu, aby ľudia, ktorí sa rozhodnú kúpiť motorové vozidlo, sa nemuseli obávať, že budú mať kvôli tomu prieťahy," dodal.

Ako ozrejmil Hrkal, verejnosť sa na MsP Partizánske môže obrátiť viacerými spôsobmi, telefonicky, mailom, osobne či prostredníctvom sociálnej siete. "My už ostatné zariadime a poskytneme im relevantné informácie, aby sa mohli sami rozhodnúť, či takéto auto kúpia alebo nie," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.