Vyšetrovací výbor koná vo veci marenia volieb do Dumy na Ukrajine

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Moskva 22. septembra (TASR) - Vyšetrovací výbor Ruskej federácie začal preverovať trestné oznámenia vo veci pokusov ukrajinských radikálov o zmarenie hlasovania vo voľbách do ruskej Štátnej dumy vo volebných miestnostiach zriadených na území Ukrajiny.

Ako informovala agentúra RIA Novosti, predmetom vyšetrovania sú udalosti z uplynulého víkendu, keď došlo k viacerým útokom na ruské diplomatické objekty na Ukrajine i na ruských občanov, ktorí sa v nich v nedeľu chceli zúčastniť na voľbách do Štátnej dumy, dolnej komory Ruského parlamentu. Vyšetrovací výbor sa zaoberá aj prípadom hanobenia vlajky Ruskej federácie. Tieto incidenty okrem Kyjeva zaznamenali aj v Odese. Polícia zadržala najmenej štyroch násilníkov, pričom niektorí z nich sú aktivistami ukrajinského Pravého sektora. Títo aktivisti sa snažia ruským občanom brániť v účasti na voľbách.

V súvislosti s konaním volieb do Štátnej dumy ukrajinský prezident Petro Porošenko 10. septembra nariadil svojim podriadeným, aby informovali príslušné ruské úrady o nemožnosti uskutočniť ich na ukrajinskom území.

Kyjev vtedy oznámil, že podmienkou pre konanie volieb do ruskej Dumy na ukrajinskom území by bol súhlas Ruska s nekonaním volieb na Krymskom polostrove a v Sevastopole a vyškrtnutie obyvateľov Krymu z federálnych kandidátskych listín.

Voľby do Štátnej dumy na Ukrajine sa napokon predsa len uskutočnili, a to na tamojších ruských diplomatických misiách, ale sprevádzali ich násilnosti - došlo k nim pred budovou ruského veľvyslanectva v Kyjeve a v blízkosti ruského konzulátu v Odese.

Ukrajinský parlament po voľbách do ruskej Dumy prijal uznesenie, ktorým neuznáva ani výsledky nedeľných volieb, ani legitimitu novej dolnej komory parlamentu a jej rozhodnutí.

Voľby do Štátnej dumy vyhrala prokremeľská strana Jednotné Rusko, ktorá bude mať v parlamente ústavnú väčšinu. Okrem nej sa do parlamentu dostali ešte tri strany: Komunistická strana Ruskej federácie, Liberálnodemokratická strana Ruska a Spravodlivé Rusko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.