V Chorvátskom Grobe budú v sobotu odvolávať starostu

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 23. septembra (TASR) - Obyvatelia Chorvátskeho Grobu budú v sobotu (24. 9.) rozhodovať o odvolaní súčasného starostu obce Radovana Benčíka. O vyhlásení miestneho referenda rozhodli na základe občianskej petície ešte v júli obecní poslanci. Referenda v Chorvátskom Grobe sa môže od 7.00 h do 20.00 h zúčastniť 3797 oprávnených voličov.

Výsledky referenda budú platné, ak sa na ňom zúčastní aspoň polovica oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov účastníkov miestneho referenda. Obecné zastupiteľstvo vyhlási výsledky referenda do troch dní od doručenia zápisnice o výsledkoch hlasovania na úradnej tabuli. V prípade, že referendum bude platné a potrebný počet voličov sa vyjadrí za odvolanie starostu, mandát štatutára obce zaniká vyhlásením výsledku miestneho referenda.

Obec ale upozorňuje, že medzičasom jej bol doručený protest prokurátora, ktorý namietal zákonnosť uznesenia o vyhlásení miestneho referenda. "Poslanci neschválili podrobnosti o jeho konaní vo forme všeobecne záväzného nariadenia (VZN), na čo ich starosta ešte 22. júla upozornil," povedal pre TASR Rastislav Velček z Obecného úradu v Chorvátskom Grobe. Protest prokurátora mal byť predmetom zasadnutia poslancov 13. septembra. "Tu sme chceli najprv prijať VZN a následne by sa konalo miestne referendum zákonným spôsobom. Žiaľ, z 11 poslancov sa tohto zasadnutia zúčastnili len dvaja, takže sa zasadnutie vôbec nekonalo," podotkol Velček. Obecná komisia pre miestne referendum vo svojom stanovisku však tvrdí, že odôvodnenie protestu vykazuje niekoľko závažných právnych pochybení prokurátora ako i nesprávne posúdenie, ktoré spochybňuje jeho zistenia a z toho vyplývajúce závery.

Miestne referendum v Chorvátskom Grobe vyhlásilo obecné zastupiteľstvo na základe petície, ktorú podpísalo 1250 občanov, teda viac ako 30 percent oprávnených voličov. Petíciu spustili 27. mája. Nespokojní obyvatelia v nej starostovi napríklad vyčítajú, že neriešil akútny problém dopravného napojenia obce na cesty nadregionálneho významu. Domnievajú sa tiež, že starosta netransparentne nakladá s financiami obce, okrem iného mu dávajú za vinu, že peniaze z obecnej kasy míňa na vlastnú PR kampaň. Podľa nespokojencov Benčík takisto nekoná v schválených projektoch. Postupy starostu v prípade verejných obstarávaní vraj nesú znaky klientelizmu v prospech spriaznených spoločností či osôb.

Benčík pre TASR ešte v máji uviedol, že rešpektuje právo občanov na vyjadrenie názoru prostredníctvom petície a vníma pozorne aktivity, ktoré sú podľa jeho názoru pravdepodobne motivované snahou ovládnuť obecný a stavebný úrad skupinou aktivistov z pôvodnej obce Chorvátsky Grob. "Viacerí z nich kandidovali v komunálnych voľbách a so svojím programom neuspeli a od môjho zvolenia do funkcie starostu vedú konfrontačnú protikampaň. Je možné predpokladať, že je tu evidentná snaha zabrániť rozvoju Čiernej Vody, ktorá zúfalo potrebuje občiansku vybavenosť," skonštatoval.

Ako tvrdí, počas pôsobenia vo funkcii starostu sa mu v spolupráci s občanmi a poslancami podarilo zabezpečiť viac než milión eur v rámci dotácií na rozvoj nevyhnutne potrebnej infraštruktúry - školy, škôlky, ihriska, kanalizácie či kamerového systému.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.